Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V čem spočívá aktivní pérování a jaký je rozdíl mezi pérováním a tlumením?

V čem spočívá aktivní pérování a jaký je rozdíl mezi pérováním a tlumením?

Naprostá většina aut používá takzvané pružinové pérování. Co když ale ocelové pružiny nahradíme stlačeným vzduchem či kapalinou v kombinaci s plynem? Jaké to přinese výhody a v čem se obě uvedená řešení liší?

 

Pérování nebo tlumení se souhrnně označuje jako odpružení. To tudíž zahrnuje obě uvedené složky. Pérování má za úkol snižovat přenos sil z pohybujícího se kola na karoserii, naproti tomu tlumení omezuje kmitání náprav a dílů podvozku vůči karoserii. V úvodu zmíněné pružinové pérování je nejčastěji k vidění v podobě takzvané vinuté pružiny.

 U užitkových vozidel, případně různých pick-upů se lze setkat také s listovou pružinou příčně či podélně vedenou a dále existují ještě torzní tyče. A to jak příčné, tak také podélné. Toto řešení dnes používá na zadní nápravě třeba Volvo S90/V90/XC90, v minulosti tím proslula třeba francouzská konstrukční škola. Smyslem náhrady pružinového pérování pneumatickým nebo hydropneumatickým je umožnit vozidlu zachovat si stálou světlou výšku bez ohledu na jeho zatížení.

Snaha nahradit ocelové pružiny vzduchem není nikterak nová. Naopak první pokusy se datují až do začátku 20. století. Pokud nepočítáme různá speciální vozidla či autobusy a těžká užitková vozidla, pak v osobních autech patří prvenství Američanům, konkrétně firmě Cadillac, v Evropě toto jako první uvedl Mercedes-Benz třídy S (W112), krátce na to byl touto technikou vybaven Mercedes-Benz 600 neboli Pullman, technicky asi nejsložitější a nejvyspělejší automobil své doby. K většímu rozmachu pneumatického odpružení u osobních aut pak došlo až v 90. letech a samozřejmě v následující dekádě.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1