Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velké odhalení: Škoda Karoq se poprvé ukázala bez maskování

Velké odhalení: Škoda Karoq se poprvé ukázala bez maskování

Již za týden budeme znát úplnou podobu nové Škody Karoq. Automobilka však na premiéru láká už nyní, zveřejnila první snímky karoserie a interiéru bez špetky maskování.

 

Kompletní tvary karoserie a interiéru Škody Karoq jsou zatím pouhou neznámou, už ve čtvrtek 18. května se však rozletí do světa první snímky a videa hotového vozu. Ledacos nám napověděl kolega Jirka Baborský z partnerského časopisu Svět motorů, který jako jeden z mála českých novinářů viděl vůz naživo v rámci prvního testování maskovaných prototypů v Estonsku. A jeho slova se nyní potvrzují.

Podobnost s modelem Kodiaq a Seatem Ateca je hlavně dílem šikovně zvolené kamufláže. Přední světlomety jsou skutečně daleko ostřejší než u kodiaqu, jejich vnější boční hrana přímo lícuje s lichoběžníkovými mlhovkami umístěnými o „patro“ níže. Technika může být plně diodová, což ostatně platí i pro zadní svítilny. Na rozdíl od Seatu Ateca, se kterým karoq téměř kompletně sdílí pohonné jednotky, jsou vnitřní segmenty umístěné ve víku zavazadelníku daleko užší a kompletně jiná je také grafika celku.

Interiér Škody Karoq jste si zatím na Auto.cz mohli prohlédnout na jediné fotografii, při jejíž tvorbě si dal škodovácký fotograf hodně záležet, aby toho bylo vidět co nejméně. Středobodem přístrojové desky je 9,2palcový displej infotainmentu se „skleněnou“ povrchovou úpravou, pouze softwarová tlačítka na jeho levé straně už dnes nepřekvapí asi nikoho. Vůbec poprvé se ve škodovce objevuje ovládání gesty. Jde o naprosto stejný systém, jaký jsme si nedávno vyzkoušeli v modernizovaném golfu.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1