Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velké srovnání alkotesterů. Za spolehlivé měření je třeba si připlatit

Velké srovnání alkotesterů. Za spolehlivé měření je třeba si připlatit

Už za šedesát korun lze získat základní přehled o tom, zda už můžete usednout za volant. Ovšem na slušný alkotester si připravte stokoruny a na pořádný tisíce. A nešetřete na pravidelné kalibraci.

 
Pokuta za řízení i se zbytkovým alkoholem v Česku běžně šplhá do desítek tisíc korun. Maximální finanční sankce činí až 50 000 Kč, nemluvě o zákazu řízení, riziku ztráty zaměstnání a zásadních komplikacích každodenního života. Proti tomu je pár stovek za nejjednodušší alkotester vyložené nic. Téma je teď maximálně aktuální – jestli totiž existuje nějaká jistota každého roku, pak je to velikonoční policejní akce.
S vysokou pravděpodobností tak během nadcházejícího prodlouženého víkendu narazíte na policejní hlídku a budete dýchat do alkotesteru. Takže buďto nepijte vůbec, nebo se zkontrolujte před jízdou! Kalkulačky odbourávání alkoholu na webu nebo v chytrém telefonu jsou totiž jen velmi orientační, protože spalování je individuální. Nezbývá tedy než investovat.
Celkem solidní přehled o přítomnosti alkoholu dávají i nejlacinější trubičky s balonkem, jaké jsme ještě před pár lety vídali při policejních kontrolách. Přesnost ale nemají nic moc, a ještě potřebujete dobrý zrak pro odečtení hodnot.
Jednoznačně tak doporučujeme připlatit si aspoň za elektronické testery, které mají polovodičový senzor. Základní startují na 150 Kč, lepší zhruba na 1300 Kč. Jejich senzor se zahřeje, a když na něj začne proudit vdechovaný vzduch, změní se působením těkavých látek napětí v čidle. Funguje to celkem rychle a relativně přesně. Pořád to ale principiálně znamená čekat aspoň pár minut na vyčistění čidla po předchozím měření a také odchylku udávanou jako až asi 15 %. Kromě toho výsledek může ovlivnit množství vdechovaného vzduchu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744