Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volkswagen čelí podezření, že mučil zaměstnance během diktatury v Brazílii

Volkswagen čelí podezření, že mučil zaměstnance během diktatury v Brazílii

Německá automobilka v letech 1964 až 1985 údajně spolupracovala s tamním režimem na mučení brazilských zaměstnanců

Německá automobilka Volkswagen pověřila odborníka na historii, aby přezkoumal její činnost v Brazílii za vojenské diktatury v letech 1964 až 1985. Profesor Christopher Kopper má prověřit obvinění, že firma s režimem spolupracovala a umožňovala mučení brazilských zaměstnanců, píše server BBC.

Kopper podle firmy zahájí práci co nejrychleji a odcestuje do Brazílie. Projekt zabere zhruba rok a jeho výsledky budou zveřejněny. "Chceme vnést světlo do temných let vojenské diktatury," uvedla členka správní rady Volkswagenu Christine Hohmannová-Dennhardtová.

Automobilku loni zažalovala skupina bývalých brazilských zaměstnanců. Někteří tvrdí, že byli zadržováni a mučeni v továrně Volkswagenu. Brazilská vyšetřovací komise již dříve objevila známky toho, že desítky podniků, včetně Volkswagenu a dalších zahraničních automobilek, pomáhaly v 80. letech brazilské armádě identifikovat odborové aktivisty, kteří by mohli podněcovat zaměstnanecké nepokoje.

Podle právničky Rosy Cardosové bylo v továrně Volkswagenu nedaleko Sao Paula mučeno 12 zaměstnanců. Další prý byli propuštěni či zapsání na takzvané černé listiny.

Zpráva vyšetřovací komise z roku 2014 poukazuje například na případ bývalého zaměstnance VW Lucia Bellentaniho. "Byl jsem v práci, když ke mně přišli dva lidé se samopaly. Dali mi ruce za záda a nasadili pouta. Když jsme dorazili do bezpečnostního centra Volkswagenu, začalo mučení. Bili mě, dostával jsem rány pěstí a facky," vypověděl Bellentani.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Jeho součástí je od 90. let rovněž mladoboleslavská Škoda Auto.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1