Zapomenuté hot hatche ze sedmdesátých let: Zábava říznutá praktičností | info.cz

Články odjinud

Zapomenuté hot hatche ze sedmdesátých let: Zábava říznutá praktičností

Hot hatche představují velmi oblíbenou kategorií osobních automobilů, spojující zábavné svezení s použitelností v každodenním běžném provozu. V sedmdesátých letech jich na scénu vstoupila pěkná řada a některé z nich si připomene.

 

Hot hatch má především podle pravidel zažitých za posledních čtyřicet let v Evropě představovat sportovně laděný automobil s třídveřovou, čtyřdveřovou nebo pětidveřovou karoserií, který je zároveň nejvýkonnější verzí běžného rodinného modelu.

Pokud ovšem přistoupíme na hru některých amerických příznivců rychlých kol, označujících za hot hatch i Shelby Mustang GT 350 ze šedesátých let, který je ostrou verzí jinak poměrně mírného pony caru, pak můžeme tento typ automobilů vysledovat prakticky až do dvacátých a třicátých let.

Na našem území pak lze za takový pra-hot hatch považovat například „Silniční štiku“ Aero 1000 přímo navazující na lidové modely Aero 662 a 500, od nichž se tento vůz lišil především svou pohonnou jednotkou a jízdními výkony.

V případě, že se budeme držet výše zmíněného pravidla o počtu dveří a typu karoserie, pak zamíříme do let sedmdesátých, kdy se začaly objevovat první hot hatche, plně odpovídající tomu, jak je vnímáme dnes.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud