5 historicky nejprodávanějších škodovek. Kterou jste řídili vy?

Ještě než do Česka vtrhla konkurence z ciziny, proháněly se po silnicích hlavně škodovky. A ruku na srdce, tuzemský producent vozů drží v žebříčcích popularity mezi Čechy čelní pozice dodnes. Schválně – znáte někoho, kdo řídí, ale ani jednou nesedl za volant škodovky? Těchto pět modelů se v historii prodávalo nejvíc.

5) Škoda Favorit - 1 077 136 kusů

Sladká porevoluční léta, první reklamy v televizi po éře pana Vajíčka a na obrazovce se po otevření trezoru z mlžného oparu noří nové eso mladoboleslavské automobilky. Favorit znamenal ve své době velký průlom. S designem vnější karoserie pomohla italská firma Stile Italia Nuccio Bertone, s odhlučněním a zavěšením motoru zase Porsche. Výsledkem bylo přes milion prodaných kusů, zkraje automobilka nestačila odbavovat objednávky.

4) Škoda Felicia - 1 420 441 kusů

Populární „felina“ přinesla nejen nový zaoblený design a po faceliftu v roce 1998 také dnes už klasickou škodováckou čelní masku. Doslova skok v inovacích se udál ve vybavení vozu. Poprvé tak mohli řidiči českého vozu počítat s airbagem, přibyl systém ABS a na přání se do aut dodávala klimatizace nebo centrální zamykání na dálkové ovládání. Za osm let výroby si Felicii odvezl téměř milion a půl zákazníků.

3) Škoda 742 - 2 008 740 kusů

Označení Škoda 742 zahrnuje hned čtyři typy škodovek, které se staly legendami československých vozovek – 105, 120, 125 a 130. Celokovová karoserie byla vypracována s ohledem na zvýšení bezpečnosti oproti předchozímu modelu Škoda 100. Vůz měl pohon zadních kol a zavazadlový prostor pod víkem kapoty. Výroba skončila po patnácti letech v roce 1990 a prodalo se přes dva miliony aut tohoto typu. Ještě v roce 2002 šlo o nejčastější vozidlo na českých silnicích.

2) Škoda Fabia - přes 4 000 000 kusů

Nástupce předchozího modelu Felicia se s ní vyráběl rok a půl souběžně. Potom ale starší škodovka skončila a Fabia dostala definitivně zelenou. Vyrábí se dodnes, už ve třetí generaci, která byla slavnostně představena na pařížském autosalonu před dvěma lety. V rámci vývoje se postupně upustilo od verze sedan, která byla hojně kritizovaná pro nepovedený design, a také od užitkového modelu Praktik, který měl nahradit Felicii Pickup. Zatím se prodaly čtyři miliony Fabií.

1) Škoda Octavia - přes 5 200 000 kusů

Královnou mezi škodovkami je Octavia, pojmenovaná podle toho, že se v první verzi z roku 1959 jednalo o osmý model automobilky. Novodobé Octavie se vyrábějí už přes dvacet let a získaly si řadu příznivců po celém světě. V současnosti je na trhu už třetí generace auta a po počátečních nedostatcích, které se podařilo vychytat, se daří i rallye speciálům Octavie. Po silnicích na celém světě jezdí pět milionů dvě stě tisíc zástupců tohoto modelu.

SDÍLET
sinfin.digital