Takto si lidé představovali auto budoucnosti na začátku minulého století

Stejně jako dnes se na autosalonech objevují koncepty, které ukazují představy vizionářských designérů a konstruktérů o tom, jak budou automobily vypadat za několik desítek let, existovaly podobné vize i na začátku minulého století.

Například v květnovém vydání časopisu Science and Invention z roku 1923 se objevil obrázek létajícího auta z roku 1973, které mělo vyřešit problém přecpaných ulic New Yorku. Dnes už samozřejmě víme, že tehdejší snílci byli až příliš optimističtí. O létajících autech se ve větší míře mluví až nyní, ve dvacátém prvním století. Dobová kresba však ukazuje spíše něco, co lze chápat jako vrtulník a ten už je lidstvu už desítky let znám. Jen to není zrovna běžný způsob veřejné dopravy v New Yorku.

Znásilňování mužů jako nástroj války. Milice v Libyi k němu používají tyče i raketomety

Ještě bláznivěji ovšem vypadá koncept osobního automobilu z roku 1935. Ten měl být určen k pohybu na zemi. Vzhledu běžného auta se rozhodně nepřiblížil. Základem osmdesát let staré představy o budoucnosti je totiž obrovské sférické kolo, kterému asistují dvě menší po stranách vozidla. Obří přední kolo naplněné vzduchem na přední části mělo fungovat i jako nárazník pohlcující případný náraz. Vzduchový polštář měl také absorbovat nerovnosti vozovky. Pozoruhodná je ovšem dobová poznámka o aerodynamickém tvaru, který snižuje odpor vzduchu.

Alza nadzvedla zákazníky ze židlí. Posunula výdej předobjednaných iPhonů X a telefon nyní prodává dráž

Sférická kola se v automobilovém průmyslu nikdy zcela neuchytila. To ovšem neznamená, že by o tomto netradičním řešení neuvažovali ani současní vývojáři. Například nedávno, kdy se ještě uvažovalo, že Apple pracuje na vlastním elektromobilu, mělo podle tehdejších informací dostat právě sférická kola.

SDÍLET
sinfin.digital