Tesla brzy ukáže elektrický kamion. S autopilotem a dojezdem 500 kilometrů

Před nedávnou dobou se na internetu objevily fotografie tajemného nákladního vozidla, které v rámci testovacích jízd brázdilo americké silnice. V největší pravděpodobností se jedná o novinku, kterou má na svědomí automobilka Tesla. Společnost zaměřující se na výrobu elektromobilů se pak pokusí proniknout také do segmentu nákladní dopravy.

Vedle nahrazení dieselového pohonu elektřinou, navíc společnost Elona Muska chystá ještě jednu malou revoluci. Tahač s logem Tesly na kapotě by měl být totiž vybaven technologiemi pro autonomní řízení. Projekt, který zatím Tesla pojmenovává krycím názvem Tesla Semi, by se měl oficiálně představit už za několik týdnů. Konkrétně se spekulovalo o 26. říjnu. Nakonec to však vypadá, že se oficiálního představení dočká veřejnost až během listopadu.

Islámské státní svátky nechceme. Většina Němců se postavila proti vstřícnému gestu k muslimům

Na jedno nabití by měl plně naložený kamion Tesla ujet až 500 kilometrů. To může být pro některé zájemce o revoluční kamion překážka. Klasický tahač je totiž na jednu nádrž schopen ujet až 1600 kilometrů. Baterie s obří kapacitou by byly příliš drahé a proto se Tesla bude snažit konkurovat tradiční kamionové dopravě jinými způsoby. Jako nejrozumnější varianta se jeví síť rychlonabíjecích stanic nebo stanice, kde se vybité akumulátory vymění za nabité. Obě řešení však vyžadují vybudování rozsáhlé infrastruktury. Předpokládá se také, že značnou část dílů, včetně elektromotorů bude novinka sdílet s Modelem 3, který je cenově nejdostupnějším vozem značky.

Na plánovanou úroveň produkce by se výroba elektrického nákladního auta měla dostat do dvou let po uvedení. Do prodeje se robotické nákladní vozidlo ale dostane až v roce 2020. Tesla je navíc známá postupným posouváním termínů kvůli výrobním problémům, které zatím doprovázely náběh výroby všech modelů. Konečné termíny se tak mohou ještě posunout.

Realisté postavili vlastního kandidáta proti Zemanovi. Hynek získal podporu poslanců

Cena připravovaného tahače by se měla pohybovat kolem 100 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,2 milionů korun. To však jen v případě, že baterie bude Tesla pronajímat zvlášť. Záloha na akumulátory by měla dosahovat 5 tisíc dolarů (100 tisíc korun).

SDÍLET
sinfin.digital