Kam jet na Bali? Tyto zajímavosti by vám neměli na dovolené uniknout | info.cz

Články odjinud

Jak se vyznat na Bali: Seznam tipů, co navštívit v dovolenkovém ráji

Na tomto ostrově žijí přes čtyři miliony lidí a letos ho má navštívit až osm milionů turistů. Není divu, že 80 procent tamní ekonomiky tvoří příjmy z turismu. O čem je řeč? Indonéský ostrov Bali, pro mnohé destinace snů. Ale co si vlastně pod oním magickým názvem představit? Co na něm lze nalézt za taková lákadla? Bali zdaleka není jen ostrovem nekonečných pláží. Vyžití slibuje různorodé podle toho, kam se zrovna vydáte.

Po přistání se ocitnete blízko hlavního města ostrova Denpasaru. Tam se ale pravděpodobně zdržovat chtít nebudete; není o co stát. Nejjednodušší je dojet do nedaleké Kuty, někdejší rybářské vesnice, která se proměnila v ráj surfařů. Vyžít se tam dá levně, pláží je tam mnoho, jen počítejte, že půjde o rušnější část ostrova a některé pláže mohou být plné odpadků. Pokud vám však živější atmosféra nevadí a vyhledáváte bohatý noční život, může být Kuta místo pro vás.

Dovolená vhodná na líbánky

Pokud ale toužíte po něčem klidnějším a nablýskanějším, třeba vás více zláká úplný jih ostrova a vesnice Jimbaran. Ideální je třeba na líbánky - disponuje mnoha luxusnějšími resorty a restauracemi, zároveň je klidná a nabízí spoustu příjemných pláží. Jimbaran také patří mezi místa jako stvořená pro sledování západu slunce. Stačí vybrat podnik - a můžete si užívat mořských plodů či koktejlů s krásnými panoramaty. Pro ty náročné je ideální cesta do Nusa Dua, která se chlubí nejhezčími plážemi na ostrově. Patří však rovněž k nejdražším místům a také je poněkud odříznutá od typické balijské kultury.

Něco pro fanoušky knihy Jíst, meditovat, milovat

Té si naopak do sytosti užijete ve městě Ubud, slavném z knihy a filmu Jíst, meditovat, milovat. Ubud je kulturním centrem Bali: pláž nemá, zato je domovem pro spousty krámků s oblečením či uměním. Ve městě můžete najít různá kulturní vystoupení, případně si zacvičit jógu, vyrazit do lázní, na masáž nebo třeba na rafting. Mezi populární cíle patří také opičí les či procházky mezi chrámy a rýžovými políčky. Jen nečekejte úplnou oázu klidu - centrum Ubudu je rušné jako leckterá velkoměsta.

Zhruba hodinu od letiště na jihozápadním pobřeží se nachází vesnice Canggu, centrum hipsterů a digitálních nomádů. Canggu překypuje útulnými kavárnami a restauracemi, tamní pláž láká surfaře a coworkingová centra zase nabízejí prostor pro práci a kooperaci mezi pracujícími cestovateli. Místo je relativně klidné a vkusně zabudovává moderní podniky mezi tradiční balijskou kulturu a chrámy.

Mezi zajímavosti patří i kávové plantáže a hejna delfínů

Pokud vás zajímá podmořský život a hledáte ideální místa na šnorchlování, pak zamiřte nejlépe na východ. Candi Dasa nebo Amur nejsou tak rušné jako Kuta či Ubud - a klidné pláže poskytují ideální prostor pro prozkoumávání světa pod vodou. Do Loviny na severu ostrova se zase vyplatí zamířit, pokud chcete spatřit hejna delfínů.

Spoustu dalších zajímavých míst pak neleží v bezprostřední blízkosti většího města, ale přesto se vyplatí si k nim zajet - ať už na vlastní motorce, nebo po domluvě s řidičem, na Bali jich najdete spoustu. Akčnější typy mohou vyrazit na vrcholy sopek Mount Agung nebo Mount Batur, ty klidnější zase třeba do středu ostrova na kávové plantáže, kde můžete ochutnat i jednu z nejdražších káv na světě kopi luwak. Pro milovníky zvířat je ideální balijské safari - a tipem pro všechny je výlet na (alespoň) některý ze slavných chrámů.

Možností je mnoho: chrám posvátných pramenů Tirta Empul, chrám na skále Pura Tanah Lot, chrám na jezeře Pura Ulun Dana Bratan či chrám Uluwatu tyčící se na strmém útesu 70 metrů nad hladinou oceánu. K vrchnímu chrámu v komplexu Pura Lempuyang zase musíte zdolat 1 700 schodů vedoucích džunglí - a když už tam budete, odskočte si i k nedalekému Taman Tirta Gangga.

A kdyby vás náhodou Bali omrzelo, můžete vyrazit na některý z přilehlých ostrovů, doprava je tam snadná. Ať už Nusa Penida či Nusa Lembongan, nabízející krásné pláže či potápění s mantami, či nedaleký Lombok a ostrovy Gili. Možností je zkrátka mnoho - a není divu, že tolik turistů na ně slyší.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.