Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co vidět v Barceloně: Okouzlí vás historií. Bez jídla a kouzelných trhů se ale neobejdete

Co vidět v Barceloně: Okouzlí vás historií. Bez jídla a kouzelných trhů se ale neobejdete

O Barceloně, hlavním městě Katalánska a druhém největším městě Španěska, slyšel téměř každý. Pokud ne jako zapálený turista, tak alespoň jako fanoušek jednoho z nejznámějších fotbalových klubů. Přinášíme vám několik tipů, které byste při návštěvě přímořské metropole rozhodně neměli vynechat.

La Rambla a trhy

Atmosféra, kterou nepochybně budete chtít z jednoho z nejznámějších měst světa nasát, doslova prýští z neznámějšího barcelonského bulváru La Rambla. Ten je protkaný nejen obchůdky s oblečením světoznámých značek, ale hlavně kavárnami a restauracemi. Je také velmi pravděpodobní, že při procházce narazíte na pouliční umělce, kteří vám zpříjemní odpoledne.

Pokud se na La Rambla vydáte, určitě nevynechejte nedalekou tržnici Mercat de la Boqueria, která vás uchvátí nejen jídlem, bez kterého určitě neodejdete. Jestliže patříte k těm, kteří chtějí na cestách potěšit nejen oko, ale také chuťové pohárky, Barcelona vás zajisté nezarmoutí. Tamní tapas seženete téměř na každém rohu a paellu s plody moře jakbysmet.

Po stopách Gaudího a historie

Jedním z lákadel, které do Srdce Katalánska vábí nejen milovníky architektury, je osoba Antonia Gaudího. Právě on má na kontě nespočet staveb, které rozhodně neminete. Kromě nejslavnější, kterou je bezesporu nedostavěná Sagrada Família, můžete navštívit i Gaudího muzeum, kde se o něm dozvíte opravdu vše.

480p 360p 240p
Animace ukazuje dokončení chrámu Sagrada Familia

Za pozornost stojí ale i takzvaná gotická čtvrť. Úzké uličky vám poskytnou nejen příjemné ochlazení, ale také kouzelné pohledy. Mezi budovami, které často pochází už ze středověku, narazíte například na gotický most Carrer del Bisbe Irurita, katedrálu Santa Creu i Santa Eulália nebo muzeum Pabla Picassa.

Z města do přírody: Castillo de Montjüic

Pokud vás ruch velkoměsta, které nikdy nespí, už unavil a moře už jste se nabažili do sytosti, není nic jednoduššího než sednout na lanovku a nechat se vyvést na kopec Montjuïc. Nejen, že se vám naskytne velkolepý pohled na město, ale čeká tam na vás i kouzelná botanická zahrada, magická fontána, pevnost Castillo de Montjüic nebo muzeum pod širým nebem.

 

Na dovolenou

Poprvé letadlem Chorvatsko Očkování Cestování po Evropě

Ať už se chystáte procestovat evropské metropole, Chorvatsko nebo jste se rozhodli vyrazit až na druhý konec světa, nemělo by vám uniknout pár dobrých tipů. Poradíme vám jak si sehnat co nejlevnější letenky, jak se vyrovnat s jet lagem nebo jak zažádat o kompenzaci při zpožděném letu. Nezapomněli jsme vám připravit ani rady, které vám pomohou při vyřizování dětských pasů nebo ztrátě dokladů v zahraničí.

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232