Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

10 nejmocnějších lidí Ruska

10 nejmocnějších lidí Ruska

Jde o velké hráče v těžebních společnostech, bankách i ve významných sportovních klubech. Někteří z nich jsou samotáři, jiní obchodní partneři a spolupracovníci. K bohatství většinou přišli v průběhu 90. let. Podívejte se, kdo má v Rusku největší moc.

1) Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin u voleb do Státní dumy (18.9.2016)Ruský prezident Vladimir Putin u voleb do Státní dumy (18.9.2016)autor: ČTK

Nejmocnějším mužem Ruska je samotný šéf Kremlu. Přestože jsou Putinovy finance částečně zahalené tajemstvím, jeho jmění se odhaduje na 70 miliard dolarů. Má také přístup k 58 letadlům, vlastní 20 domů a čtyři jachty. 

2) Ališer Usmanov

K majetku v hodnotě 16 miliard se dostal díky investicím do těžebních projektů a kovů. Dnes mu patří 48 % konglomerátu USM Holdings, do kterého patří největší producent železné rudy v Rusku – Metalloinvest. Usmanov také vlastní nakladatelství Kommersant, má podíl v druhé největší telekomunikační firmě MegaFon a největší internetové společnosti v rusky mluvících zemích Mail.ru. 

3) Viktor Vekselberg 

Narodil se na západní Ukrajině a dnes je jedním z neuznávanějších podnikatelů v Rusku. Vekselberg je předsedou investiční společnosti Renova Group. Stojí taky v čele firmy Rusal, největšího výrobce hliníku na světě. Ovládá také největšího dodavatele soukromé energie v Rusku – Integrated Energy Systems.

4) Leonid Michelson 

V současné době je předsedou druhého největšího ruského producenta zemního plynu Novatek, jehož vlastní čtvrtinu. Patří mu také 51,2 % petrochemické společnosti Sibur a 64,1 % finanční společnosti Pervobank. Michelsonovo jmění se odhaduje na více než 14 miliard dolarů.

5) Vladimir Potanin

Své bohatství získal prostřednictvím kontroverzního ruského programu půjček Loans for Shares. V současnosti je generálním ředitelem největšího světového producenta niklu Norilsk Nickel a řídí společnost ProfEstate, která má na starost pozemky v Moskvě a středním Rusku.

6) Roman Abramovič

Majitel fotbalového klubu Chelsea Roman AbramovičMajitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovičautor: Reuters

Další úspěšný ruský podnikatel, investor a politik. Bývalý guvernér Čukotky je největším akcionářem ruského výrobce oceli Evraz. Vlastní londýnský fotbalový klub Chelsea a jeho jmění přesahuje 13 miliard dolarů.

7) Michail Fridman

5Oletý Michail Fridman je největším akcionářem investiční společnosti Alfa Group. Je velmi důležitou postavou v židovské komunitě, ve které pravidelně ocěnuje její activity. Tento fanoušek umění se může pochlubit více než 12miliardovým účtem. 

8) Sergej Galitskij

Zakladatel a CEO obchodního řetězce Magnit, který se inspiroval americkým Walmartem. Galitskij také předsedá představenstvu několika hotelů, potravinářských podniků a vlastní fotbalový tým FC Krasnodar. 

9) Alexej Mordašov

Tento ruský oligarcha je majitelem vedoucího výrobce oceli Severstal. Drží také velký podíl akcií ve společnosti Nordgold, která obchoduje se zlatem. Tyto a další investice mu přinesly 12 miliard dolarů. 

10) Michail Prochorov

Prochorov je majitelem Onexim Group, ruské holdingové společnosti podílející se na bankovnictví, pojišťovnictví, sportu a energii.  V roce 2012 pak založil novou politickou stranu s názvem Strana Občanské platformy.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1