Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 výhod, o které USA přijdou po odstoupení od TPP

5 výhod, o které USA přijdou po odstoupení od TPP

Donald Trump jako jeden z prvních kroků ve funkci 45. prezidenta Spojených států podepsal exekutivní příkaz, kterým vynesl ortel nad Transpacifickým partnerstvím (TPP) uzavřeným před rokem s jedenácti tichomořskými zeměmi. Jaké výhody měla obchodní dohoda přinést?

 

Zrušení obchodních bariér

Odstranění cel a dalších bariér mělo být základem pro posílení vzájemných obchodních a investičních vazeb zemí tichomořského regionu. Celkem mělo být omezeno víc než 18 tisíc poplatků, které země uplatňují na zboží vyrobené v USA. Díky TPP tak měla být zrušena nebo snížena dovozní cla na americké výrobky, zemědělské produkty nebo IT technologie.

Možnost vytvoření obrovského trhu

Dvanáct zúčastněných států mohlo dohromady vytvořit obrovský trh o téměř 800 milionech obyvatelích, což je o 300 milionů víc, než má trh Evropské unie. Síla TPP se dá vykreslit také na podílu těchto dvanácti zemí na světovém obchodu, který činí 40 procent. Ekonomická situace asijských zemí roste bleskovým tempem, jde proto o obchodně vysoce strategický region.

Růst počtu pracovních míst

Signatáři dohody si od TPP zároveň slibovali růst pracovních příležitostí nebo stanovení společných standardů v oblasti práv zaměstnanců, jako je přísný zákaz dětské práce. Právě to bylo ale jedním z Trumpových argumentů proti TPP, podle kterého by se tak výroba přesunula do Asie, a dohoda by proto naopak šla proti zájmům amerických dělníků.

Ochrana životního prostředí

Společné standardy v oblasti životního prostředí měly být jednou z dalších výhod TPP, která tak mohla být dobrou zprávou pro ochránce přírody. Partnerské země se v TPP zavázaly k dodržování Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES), která přísně zakazuje obchod s ohroženými druhy zvířat nebo rostlin.

Autorská práva

TPP stanovovalo i společné standardy pro ochranu duševního vlastnictví a mělo také posílit vzájemný obchod na internetu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744