Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

50 miliard korun. Tolik úvěrů poskytly loni stavební spořitelny

50 miliard korun. Tolik úvěrů poskytly loni stavební spořitelny

Trh se stavebním spořením v loňském roce mírně rostl. Stavební spořitelny poskytly úvěry za 50,6 miliardy korun, nových smluv přibylo takřka půl milionu. 

Jak počet nových smluv o stavebním spoření, jichž bylo loni 474 tisíc, tak padesátimiliardový součet poskytnutých úvěrů znamenají pro český trh nárůst o tři procenta. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen, jež má k dispozici ČTK.

"Stavební spoření potvrdilo, že i v dlouhodobých podmínkách nízkých úrokových sazeb umí půjčovat na investice do bydlení, o které mají lidé zájem. Jde především o rekonstrukce a modernizace bydlení, kdy úvěr není zajištěn přímo nemovitosti," komentoval výsledky tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Upozornil že objem úvěrů byl loni nejvyšší za posledních šest let.

Asociace čeká letos další růst především u sjednávání nových smluv. "Naproti tomu v rámci úvěrů se do výsledků negativně promítne nová regulace, která platí od konce loňského roku, a další dorazí," dodal Šedivý. Podle jeho odhadů letos stavební spořitelny poskytnou úvěry opět kolem 50 miliard korun.

Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla o šest procent na 361 183 korun.

V roce 2015 podle srovnatelných dat poskytly stavební spořitelny úvěry za téměř 49 miliard korun, což byl meziroční nárůst o 22 procent. Naopak zájem o smlouvy o stavebním spoření předloni o čtvrtinu klesl.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek