Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Advokáti bitcoinu expandují. Hackerská Paralelní Polis začne fungovat v zahraničí

Advokáti bitcoinu expandují. Hackerská Paralelní Polis začne fungovat v zahraničí

Nezisková organizace Paralelní Polis po čtyřech letech strávených v pražských Holešovicích expanduje. Na konci května se pod hlavičkou Paralelní Polis otevře první slovenská pobočka. Stát bude v bratislavské čtvrti Nové Mesto a zároveň se stane i sídlem Institutu kryptoanarchie.

Vznik nových poboček se podle zástupců organizace nemá zastavit na Slovensku, naopak počítají s otevřením nových "Polis".

Fungovat budou nezávisle na Praze a nemá je spojovat žádná vlastnická struktura. Pojítkem budou kromě názvu myšlenky a sdílení know-how. „Věříme, že v roce 2018 nebude otevřena jen jedna pobočka, ale že jich bude víc,“ řekl Bednár. Konkrétní lokace však neupřesnil.

Součástí druhé Paralelní Polis budou sdílené kanceláře a laboratoře vybavené moderními technologiemi. „Při sebevětší snaze dokáže Paralelní Polis v Praze obsloužit jen malou část obyvatel planety, proto chceme koncept rozšířit a decentralizovat. Věříme, že do konce roku vznikne více nových poboček,“ představil vize bratislavské Polis její mluvčí a etický hacker Juraj Bednár.

Stejně jako v Česku bude návštěvníkům k dispozici i kavárna akceptující pouze kryptoměny.

Čtěte pokračování článku na E15.cz

Více informací o Paralelní Polis se dočtete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1