Články odjinud

Agrofert kritizují taky v Německu: za státní dotace nefér mzdy a špatné pracovní podmínky

Agrofert kritizují taky v Německu: za státní dotace nefér mzdy a špatné pracovní podmínky

Koncern Agrofert se stal kvůli dotacím terčem kritiky v posledních měsících také v Německu. Dceřiná společnost Agrofert Deutschland GmbH postavila v Sasku-Anhaltsku velkou moderní pekárnu, na kterou získala dotaci ve výši 11,25 milionu eur z programu na zlepšení regionální hospodářské struktury (GRW). Podle německých médií tu však Agrofert nabízí neférovou mzdu a špatné pracovní podmínky. Firma to odmítá.

Cílem této podpory má být podle vládní směrnice také vytvoření kvalitních pracovních míst. Agrofert ale do nové továrny nabírá agenturní pracovníky, kterým nabízí horší podmínky, než je v pekárenském odvětví v této spolkové zemi obvyklé.

Nový podnik vyrostl ve Wittenbergu v zemském okrese Salzland, v těsném sousedství chemičky SKW Piesteritz. Tuto firmu, která je největším výrobcem hnojiv v Německu, koupil Agrofert už v roce 2002. V roce 2013 přibral pak do svého portfolia také jeden z největších německých pekárenských řetězců Lieken. Právě produkty této značky bude pekárna ve Wittenbergu vyrábět.

Od června zde probíhá zkušební provoz, v listopadu by se podle údajů firmy měla rozjet ostrá výroba s týmem 280 pracovníků.

„V současné době zde pracuje 246 lidí, po uvedení celého podniku do provozu jich bude až 450,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org jednatel firmy Agrofert Deutschland Dietmar Klose.

V pekárně Agrofertu až o čtvrtinu nižší mzdy

Pracovníky pro novou pekárnu nabírá Agrofert přes agenturu Randstad. Ta v inzerátech na svých webových stránkách nabízí mzdu od 13,27 eur hrubého na hodinu, což by při čtyřicetihodinové týdenní pracovní době znamenalo zhruba 2300 eur za měsíc. Na letáku přímo ve výloze agentury ve Wittenbergu stojí dokonce jen částka 11,12 eur za hodinu (což odpovídá necelým 2000 eur měsíčně). 

Pekárenské odbory přitom letos na jaře potvrdily zpravodajskému serveru MDR Aktuell, že obvyklá mzda pracovníků v tomto oboru v Sasku-Anhaltsku je kolem 2900 eur měsíčně.

Tuto mzdu zaručuje pekařům takzvaná tarifní smlouva, kterou vyjednaly s velkými firmami v branži právě odbory. Zatímco pekárny Lieken této smlouvě podléhají, Agrofert ji dosud nepodepsal, tudíž se na jeho nový podnik tato povinnost nevztahuje.

Pekárny Lieken AG, které zaměstnávaly v celém Německu na 4000 lidí, prošly pod vedením Agrofertu výraznou reorganizací. Tři podniky byly uzavřeny, další dva končí provoz ke konci března 2018. Jedním z nich je také pekárna ve Weissenfelsu v Sasku – Anhaltsku, která se nachází zhruba 100 kilometrů od Wittenbergu.

Zde pracovalo přibližně 250 lidí a vedení podniku původně předpokládalo, že minimálně část ze zaběhnutého týmu přejde do pekárny ve Wittenbergu. Jak ale potvrdil jednatel Agrofertu Dietmar Klose, přestoupil jen jeden učeň.

1080p 720p 360p
Novinářka Uhlová se nechala zaměstnat v drůbežárně Agrofertu, v rozhovoru pro INFO.CZ popsala drastickou zkušenost

Poskytnutí dotace na výstavbu pekárny ve Wittenbergu proto kritizovala i řada místních politiků.

„Vedení firmy Lieken se nejprve snažilo své zaměstnance uchlácholit tím, že získají nové pracovní místo ve Wittenbergu. Teprve později bylo zřejmé, že Agrofert využije příležitosti a obejde povinnost firmy Lieken dodržet podmínky tarifní smlouvy. Pracovníci by museli (ve Wittenbergu, pozn. red.) akceptovat výrazně horší platové podmínky,“ popisuje poslanec sasko-anhaltského zemského sněmu Rüdiger Erben.

„Co lidi ve Weissenfelsu ještě více rozzlobilo, je fakt, že bývalý ministr hospodářství tuto akci podpořil více než 11 miliony eur. Já jsem proti tomu protestoval, bohužel marně. Nemohu mít pochopení pro fakt, že spolková země Sasko-Anhaltsko podpořila zrušení pracovních míst a mzdový dumping miliony ze státní kasy,“ dodává.

Atmosféra strachu a nesplněné sliby

Na poměry ve wittenberské velkopekárně si navíc postěžovalo už pět ze sedmi pracovníků, kteří dosud uvedli své hodnocení na serveru Kununu.com. To je evropská platforma, na níž ohodnotilo své zaměstnavatele už zhruba dva miliony lidí.

„Kvůli přístupu vedení panuje v podniku atmosféra nejistoty a strachu,“ uvádí jeden z dnes již bývalých zaměstnanců ve své recenzi z 12. srpna. „Neprospívá ani to, že mnoho kolegů a kolegyň, či dokonce většina, je zaměstnaných přes agenturu… Slíbené převzetí do pracovního poměru se dosud neuskutečnilo,“ píše.

1080p 720p 360p
Babiš skončí a zůstane velká díra. Zásadní otázka je, kdo přijde po něm, říká Kartous

Atmosféru strachu a nesplněné sliby firmy zmiňují i další čtyři recenzenti. „Každodenním cílem je přežít bez obligátního seřvání, cokoliv člověk udělá, je špatně. Divokou mimikou, gestikulací a křikem je už tak nejistý pracovník ještě více znejistěn… Sliby pevné pracovní smlouvy zůstávají jen sliby,“ popisuje recenze z 31. srpna.

Zaměstnanec, který se označil jako pracovník v managementu, uvedl ve svém hodnocení z 26. září: „Člověk je nalákán na dočasnou smlouvu s dobrými platovými podmínkami, ale později je mu nabídnuta smlouva s až o třetinu horším platem nebo je donucen podat výpověď. I nová smlouva se uzavírá s agenturou Randstad, ne s Agrofertem.“

Pracovní podmínky jsou vynikající, oponuje jednatel

Jednatel Agrofert Deutschland GmbH Dietmar Klose prohlásil, že firma neplánuje zaměstnávat agenturní pracovníky dlouhodobě.

„Pekárna ve Wittenbergu je jednou z největších a nejmodernějších v Evropě. I proto jsou zde pracovní podmínky vynikající. Protože je ale získávání pracovníků kvůli demografickému vývoji především ve východním Německu velmi komplikované, pověřili jsme náborem ve větším rozsahu pracovní agenturu. Takto získaní zaměstnanci budou ihned převzati do podniku, pokud se osvědčí,“ uvádí jednatel.

K platovým podmínkám zaměstnanců se vyjádřit nechtěl. „K odměnám jednotlivých spolupracovníků nejsou v Německu zásadně uváděny žádné informace – jen tolik: platy pracovníků v pekárně ve Wittenbergu se pohybují vysoko nad průměrem srovnatelných pekáren v Německu,“ konstatoval.

Podotkl také, že wittenberská čtvrť Piesteritz je díky Agrofertu přímo vzorovým místem, co se týká podmínek pro zaměstnance. „Vybudovali jsme zde dvě podnikové školky, družinu, zdravotnické zařízení a nabízíme pracovníkům i další vzdělávání,“ vyjmenoval.

Investice Agrofertu ve Wittenbergu za posledních 12 let podle něj dosáhnou ke konci roku miliardy eur.

Text vyšel na webu HlídacíPes.org. Zveřejňujeme ho v plném rozsahu se svolením redakce

1080p 720p 360p
Zeman je Havel bez lidské tváře. Babiš ho má v hrsti a bude ho ovládat, říká Bohumil Doležal

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818