Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agrofertu se bouří zaměstnanci. Nechtějí se smířit s nižšími platy

Agrofertu se bouří zaměstnanci. Nechtějí se smířit s nižšími platy

Dceřiná společnost českého holdingu Agrofert spjatého s ministrem financí Andrejem Babišem Lieken se dle týdeníku Euro chystá přesunout výrobu do nové velkopekárny ve Wittenbergu. Do nového působiště však nechce přejít žádný z dvou set zaměstnanců, protože by je čekal nižší plat. Zatímco se zaměstnanci bouří, Agrofert už vymyslel náhradní řešení, které mu umožní nespokojené zaměstnace obejít.  

Dosud Lieken provozoval pekárnu ve městě Weissenfels. Rozhodl se ale přesunout výrobu do Wittenbergu, kde už Andrej Babiš nechal vybudovat další firmy a instituce. „Závod bude po dokončení výstavby vyrábět 166 tisíc tun produktů ročně a touto produkcí nahradí pět starých závodů v Německu,“ řekl již dříve webu Euro.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Zkušební provoz má být v nové pekárně ve Wittenbergu spuštěn dle týdeníku Euro už letos v létě, do ostrého provozu má přejít od ledna 2018. Zaměstnanci ze zavírajícího se závodu ve Weissenfelsu do něj však dle německých médií zřejmě nepřejdou, protože Agrofert připravil kličku, která mu má umožnit ušetřit na výplatách, na což zaměstnanci nechtějí přistoupit.

Holding se spolkové vládě, která projekt částečně dotuje, zavázal, že ve Wittenbergu vytvoří trvalá pracovní místa. Dle německých médií má ale v plánu pozice obsadit pouze smluvní pracovní silou na dobu určitou. Poruší tak sice podmínky, ale protože vymyslel podle všeho legální kličku, vypadá to, že mu to projde.  

V čem fígl Agrofertu spočívá? Velkopekárnu ve Wittenbergu bude provozovat sám a vyrobené zboží bude dceřiné firmě Lieken prodávat. Tím obejde podmínku pro dotaci a ještě ušetří na platech. Zaměstnanci z Weissenfelsu totiž budou muset být nově zaměstnáni, ale mohou dostat nižší plat, protože se jim neuznají roky odpracované v Liekenu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1