Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká cla dopadnou i na Česko. Podle analýzy patří k zemím, které mohou nejvíce ztratit

Americká cla dopadnou i na Česko. Podle analýzy patří k zemím, které mohou nejvíce ztratit

Česko patří k zemím, které mohou nejvíce prodělat na obchodní válce rozpoutané Spojenými státy. Tvrdí to analýza společnosti Pictet Asset Management, podle níž má česká ekonomika třetí největší podíl exportu z rozvinutých a rozvíjejících se trhů. Před Českem je jen Maďarsko a Tchaj-wan.

„Náš model je postavený na předpovědích Mezinárodního měnového fondu. Ukazuje, že pokud by se 10procentní cla plně přenesla na spotřebitele, světová inflace by vzrostla o 0,7 procentního bodu. To by mohlo snížit výdělky společností o 2,5 procenta a poměr ceny a čistého zisku by mohla srazit až o 15 procent,“ komentuje Luca Paolini ze Pictet Asset Management, podle nějž by hodnota světového jmění poklesla o 15 až 20 procent a akciové trhy by se vrátily o tři roky zpět.

Na čele zemí, které by vzhledem k poměru exportu na ekonomice mohly utrpět nejvíce, je Tchaj-wan. Ostrovní asijský stát je domovem továrny společnosti Foxconn, vyrábějící například iPhone, nebo firmy HTC.

V závěsu za Tchaj-wanem je Maďarsko a Česko. Z evropských zemí by potíže mohly postihnout také Irsko, Belgii, Norsko, Finsko, Bulharsko nebo Polsko.

Trump své hrozby ohledně zavádění cel dál stupňuje. Podle amerického serveru Axios připravuje zákon, který by po schválení Kongresem znamenal faktické vystoupení USA ze Světové obchodní organizace. Tu prezident kritizoval za to, že se ke Spojeným státům údajně nechová dobře. Dodal, že Washington je připravený podniknout odpovídající krok.

Bílý dům zavedl cla na dovoz hliníku a oceli do USA v březnu. Evropská unie měla stejně jako Kanada nebo Mexiko až do května výjimku. Trump ji ale následně zrušil. EU na to reagovala protiopatřením v podobě 25procentních cel na dovoz některého zboží ze Spojených států.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744