Americká cla dopadnou i na Česko. Podle analýzy patří k zemím, které mohou nejvíce ztratit | info.cz

Články odjinud

Americká cla dopadnou i na Česko. Podle analýzy patří k zemím, které mohou nejvíce ztratit

Česko patří k zemím, které mohou nejvíce prodělat na obchodní válce rozpoutané Spojenými státy. Tvrdí to analýza společnosti Pictet Asset Management, podle níž má česká ekonomika třetí největší podíl exportu z rozvinutých a rozvíjejících se trhů. Před Českem je jen Maďarsko a Tchaj-wan.

„Náš model je postavený na předpovědích Mezinárodního měnového fondu. Ukazuje, že pokud by se 10procentní cla plně přenesla na spotřebitele, světová inflace by vzrostla o 0,7 procentního bodu. To by mohlo snížit výdělky společností o 2,5 procenta a poměr ceny a čistého zisku by mohla srazit až o 15 procent,“ komentuje Luca Paolini ze Pictet Asset Management, podle nějž by hodnota světového jmění poklesla o 15 až 20 procent a akciové trhy by se vrátily o tři roky zpět.

Na čele zemí, které by vzhledem k poměru exportu na ekonomice mohly utrpět nejvíce, je Tchaj-wan. Ostrovní asijský stát je domovem továrny společnosti Foxconn, vyrábějící například iPhone, nebo firmy HTC.

V závěsu za Tchaj-wanem je Maďarsko a Česko. Z evropských zemí by potíže mohly postihnout také Irsko, Belgii, Norsko, Finsko, Bulharsko nebo Polsko.

Trump své hrozby ohledně zavádění cel dál stupňuje. Podle amerického serveru Axios připravuje zákon, který by po schválení Kongresem znamenal faktické vystoupení USA ze Světové obchodní organizace. Tu prezident kritizoval za to, že se ke Spojeným státům údajně nechová dobře. Dodal, že Washington je připravený podniknout odpovídající krok.

Bílý dům zavedl cla na dovoz hliníku a oceli do USA v březnu. Evropská unie měla stejně jako Kanada nebo Mexiko až do května výjimku. Trump ji ale následně zrušil. EU na to reagovala protiopatřením v podobě 25procentních cel na dovoz některého zboží ze Spojených států.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud