Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká cla dopadnou i na Česko. Podle analýzy patří k zemím, které mohou nejvíce ztratit

Americká cla dopadnou i na Česko. Podle analýzy patří k zemím, které mohou nejvíce ztratit

Česko patří k zemím, které mohou nejvíce prodělat na obchodní válce rozpoutané Spojenými státy. Tvrdí to analýza společnosti Pictet Asset Management, podle níž má česká ekonomika třetí největší podíl exportu z rozvinutých a rozvíjejících se trhů. Před Českem je jen Maďarsko a Tchaj-wan.

„Náš model je postavený na předpovědích Mezinárodního měnového fondu. Ukazuje, že pokud by se 10procentní cla plně přenesla na spotřebitele, světová inflace by vzrostla o 0,7 procentního bodu. To by mohlo snížit výdělky společností o 2,5 procenta a poměr ceny a čistého zisku by mohla srazit až o 15 procent,“ komentuje Luca Paolini ze Pictet Asset Management, podle nějž by hodnota světového jmění poklesla o 15 až 20 procent a akciové trhy by se vrátily o tři roky zpět.

Na čele zemí, které by vzhledem k poměru exportu na ekonomice mohly utrpět nejvíce, je Tchaj-wan. Ostrovní asijský stát je domovem továrny společnosti Foxconn, vyrábějící například iPhone, nebo firmy HTC.

V závěsu za Tchaj-wanem je Maďarsko a Česko. Z evropských zemí by potíže mohly postihnout také Irsko, Belgii, Norsko, Finsko, Bulharsko nebo Polsko.

Trump své hrozby ohledně zavádění cel dál stupňuje. Podle amerického serveru Axios připravuje zákon, který by po schválení Kongresem znamenal faktické vystoupení USA ze Světové obchodní organizace. Tu prezident kritizoval za to, že se ke Spojeným státům údajně nechová dobře. Dodal, že Washington je připravený podniknout odpovídající krok.

Bílý dům zavedl cla na dovoz hliníku a oceli do USA v březnu. Evropská unie měla stejně jako Kanada nebo Mexiko až do května výjimku. Trump ji ale následně zrušil. EU na to reagovala protiopatřením v podobě 25procentních cel na dovoz některého zboží ze Spojených států.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232