Americké sankce Rusko pálí. Oligarchové přišli o miliardy, běžní lidé o dovolenou a levné mobily | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americké sankce Rusko pálí. Oligarchové přišli o miliardy, běžní lidé o dovolenou a levné mobily

Americké sankce Rusko pálí. Oligarchové přišli o miliardy, běžní lidé o dovolenou a levné mobily

Kdysi byly Rusům americké sankce k smíchu. Před pár lety dokonce nechal Kreml v reakci vyrobit trička s nápisy jako ze studené války: Raketa Topol se sankcí nebojí. Nyní je vše jinak. Americká opatření, která byla minulý týden podstatně rozšířená, mají na zemi reálný dopad. Byznysmeni a jejich firmy nicméně byly zasaženi nejvýrazněji, odepsali desítky miliard dolarů a hrozí jim státní převzetí. Na vlastní kůži vše ale pocítí i běžní Rusové, kteří si letos budou muset připlatit za elektroniku nebo dovolenou v zahraničí. 

Akcie klesají, rubl oslabuje, náklady na obsluhu státního dluhu rostou. Takový je efekt posledního kola ekonomických sankcí, které Spojené státy v pátek uvalily na vybrané ruské subjekty kvůli vměšování do amerických prezidentských voleb. A pokud tehdy Rusko skutečně spolupracovalo s kampaní současného prezidenta Donalda Trumpa, musí se nyní chytat za nos. Zásah, potopena, hlásí například podnik jednoho z nejbohatších lidí Olega Děripasky.

Aktiva sedmadvaceti sankcemi zasažených oligarchů se po ohlášení sankcí propadla o 12 až 16 miliard dolarů. Část jich byla zmrazena, část odepsána na burze. Tituly na ruském akciovém indexu připomínaly piloty kamikadze – střemhlav a ve vysoké rychlosti řítící se vstříc nárazu.

Třeba akcie největšího světového výrobce hliníku Rusal, který patří do Děripaskova impéria Basic Element, odepsaly polovinu své ceny; akcie největší banky a lakmusového papírku ruské ekonomiky Sberbank padly takřka o pětinu.

Panika ale zaplavila celý trh a výprodeji byly zasaženy i firmy, na které sankce původně vůbec nemířily. Třeba ocelářská firma Evraz, jejíž akcie na londýnské burze odepsaly přes osm procent.

Nově oznámené sankce ale mají a budou mít mnohem větší záběr než jen odepsání pár miliard u Putinovy ekonomické aristokracie. Zasáhnou celou ekonomiku země. Významné oslabení rublu vůči americkému dolaru totiž zdraží dovážené zboží, třeba elektroniku. A Rusové chtiví nového mobilního telefonu či notebooku nyní zaplatí o pět až deset procent navíc, odhaduje ruský deník Vedomosti. Jen kvůli sankcím.

Paradoxně je však možné očekávat i pozitivní efekt sankcí. To proto, že oslabující rubl by Rusům prodražil dovolenou v zahraničí, tvrdí server Deutsche Welle. Mnozí z nich tak nejspíš dají přednost dovolené v matičce Rusi, odborníci předpokládají, že vymění turecké pláže u Středozemního moře za pláže anektované, Krymské. A to je výhra pro tamní hoteliéry, kteří si beztak stěžují, že od anexe poloostrova si jich Moskva moc nevšímá.

Ta špatná zpráva pro Rusko ovšem je, že může být hůř. Američané zvažují, že sankce dále rozšíří kvůli ruské stopě v otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. A trhům, které již tradičně nesnášejí nejistotu, šoky a geopolitické napětí, vadí i spory USA a Ruskem ohledně Sýrie, kde obě země stojí na opačných barikádách. Spojené státy ve středu slíbily vystřelit rakety v reakci na válečné zločiny režimu, Rusko chce svého spojence bránit a rakety sestřelit.

Ruská vláda se mezitím snaží zachránit, co se dá. Zasaženým oligarchům slíbila finanční pomoc. To by mělo přijít co nejdříve, aby se zemi podařilo zastavit finanční krvácení. Zda se to podaří je nejisté. Investiční banka Morgan Stanley si to nemyslí: stáhla své doporučení pro nákup rublu a uvedla, že očekává odliv zahraničních investorů ze země.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.