Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americké sankce Rusko pálí. Oligarchové přišli o miliardy, běžní lidé o dovolenou a levné mobily

Americké sankce Rusko pálí. Oligarchové přišli o miliardy, běžní lidé o dovolenou a levné mobily

Kdysi byly Rusům americké sankce k smíchu. Před pár lety dokonce nechal Kreml v reakci vyrobit trička s nápisy jako ze studené války: Raketa Topol se sankcí nebojí. Nyní je vše jinak. Americká opatření, která byla minulý týden podstatně rozšířená, mají na zemi reálný dopad. Byznysmeni a jejich firmy nicméně byly zasaženi nejvýrazněji, odepsali desítky miliard dolarů a hrozí jim státní převzetí. Na vlastní kůži vše ale pocítí i běžní Rusové, kteří si letos budou muset připlatit za elektroniku nebo dovolenou v zahraničí. 

Akcie klesají, rubl oslabuje, náklady na obsluhu státního dluhu rostou. Takový je efekt posledního kola ekonomických sankcí, které Spojené státy v pátek uvalily na vybrané ruské subjekty kvůli vměšování do amerických prezidentských voleb. A pokud tehdy Rusko skutečně spolupracovalo s kampaní současného prezidenta Donalda Trumpa, musí se nyní chytat za nos. Zásah, potopena, hlásí například podnik jednoho z nejbohatších lidí Olega Děripasky.

Aktiva sedmadvaceti sankcemi zasažených oligarchů se po ohlášení sankcí propadla o 12 až 16 miliard dolarů. Část jich byla zmrazena, část odepsána na burze. Tituly na ruském akciovém indexu připomínaly piloty kamikadze – střemhlav a ve vysoké rychlosti řítící se vstříc nárazu.

Třeba akcie největšího světového výrobce hliníku Rusal, který patří do Děripaskova impéria Basic Element, odepsaly polovinu své ceny; akcie největší banky a lakmusového papírku ruské ekonomiky Sberbank padly takřka o pětinu.

Panika ale zaplavila celý trh a výprodeji byly zasaženy i firmy, na které sankce původně vůbec nemířily. Třeba ocelářská firma Evraz, jejíž akcie na londýnské burze odepsaly přes osm procent.

Nově oznámené sankce ale mají a budou mít mnohem větší záběr než jen odepsání pár miliard u Putinovy ekonomické aristokracie. Zasáhnou celou ekonomiku země. Významné oslabení rublu vůči americkému dolaru totiž zdraží dovážené zboží, třeba elektroniku. A Rusové chtiví nového mobilního telefonu či notebooku nyní zaplatí o pět až deset procent navíc, odhaduje ruský deník Vedomosti. Jen kvůli sankcím.

Paradoxně je však možné očekávat i pozitivní efekt sankcí. To proto, že oslabující rubl by Rusům prodražil dovolenou v zahraničí, tvrdí server Deutsche Welle. Mnozí z nich tak nejspíš dají přednost dovolené v matičce Rusi, odborníci předpokládají, že vymění turecké pláže u Středozemního moře za pláže anektované, Krymské. A to je výhra pro tamní hoteliéry, kteří si beztak stěžují, že od anexe poloostrova si jich Moskva moc nevšímá.

Ta špatná zpráva pro Rusko ovšem je, že může být hůř. Američané zvažují, že sankce dále rozšíří kvůli ruské stopě v otravě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. A trhům, které již tradičně nesnášejí nejistotu, šoky a geopolitické napětí, vadí i spory USA a Ruskem ohledně Sýrie, kde obě země stojí na opačných barikádách. Spojené státy ve středu slíbily vystřelit rakety v reakci na válečné zločiny režimu, Rusko chce svého spojence bránit a rakety sestřelit.

Ruská vláda se mezitím snaží zachránit, co se dá. Zasaženým oligarchům slíbila finanční pomoc. To by mělo přijít co nejdříve, aby se zemi podařilo zastavit finanční krvácení. Zda se to podaří je nejisté. Investiční banka Morgan Stanley si to nemyslí: stáhla své doporučení pro nákup rublu a uvedla, že očekává odliv zahraničních investorů ze země.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1