Články odjinud

Amerika se lekla nových čínských cel. Dolar mírně klesá, napětí mezi mocnostmi stoupá

Americký dolar dnes mírně oslabuje. Dolů ho tlačí nová čínská cla na dovoz zboží ze Spojených států, která stupňují obchodní napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Euro si vůči dolaru připisuje zhruba 0,1 procenta na 1,2330 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval krátce před 17:30 SEČ pokles o zhruba 0,2 procenta na 89,934 bodu. Ve čtvrtek přitom vystoupil až na týdenní maximum 90,178 bodu, napsala agentura Reuters.

"Nálada na trhu byla zasažena pokračujícími obchodními třenicemi mezi Spojenými státy a Čínou," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. Objem obchodování je dnes nicméně nižší než obvykle, protože některé evropské trhy jsou kvůli velikonočním svátkům uzavřeny.

Čína s platností ode dneška zavádí cla ve výši až 25 procent na 128 výrobků ze Spojených států, reaguje tak na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Čínská cla se týkají mimo jiné amerického mraženého vepřového, vína, některého ovoce a ořechů.

 

Články odjinud