Články odjinud

Analytici: Vývoj ekonomiky zůstane příznivý i v letošním roce. Růst HDP by ale měl zpomalit na 3,5 procenta

Analytici: Vývoj ekonomiky zůstane příznivý i v letošním roce. Růst HDP by ale měl zpomalit na 3,5 procenta

Dnešní údaje o vývoji ekonomiky v loňském roce ukazují podle analytiků, že růst ekonomiky je rovnoměrně rozložený a zaručuje dobrý vývoj i v letošním roce. Nicméně růst HDP by měl letos podle odhadů ekonomů kvůli postupnému vyčerpání kapacit zpomalit na zhruba 3,5 procenta. Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zrychlila meziroční růst na 5,2 procenta z 5,1 procenta v předchozím čtvrtletí. Zpřesněný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Předběžný odhad počítal v posledním kvartálu se zvýšením o 5,1 procenta. Mezičtvrtletně zůstal růst na 0,5 procenta. Za celý loňský rok pak hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 4,5 procenta.

 

„Rovnoměrně rozložený růst spojený s vyšší investiční aktivitou je zároveň dobrým předpokladem pro to, aby příznivý růst pokračoval i v následujícím období,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ekonomika by podle něj za celý rok měla stoupnout o 3,5 procenta.

„Pro letošní rok očekáváme, že ekonomika v důsledku vyčerpání stávajících kapacit mírně zvolní svoje tempo. I když růst HDP bude nejspíše začínat 'jen' trojkou, stále půjde o velmi solidní výsledek v evropském kontextu,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Růst hospodářství je podle něj založený na solidních základech a nevytváří žádné závažnější nerovnováhy, s nimiž by bylo nutné v budoucnu bojovat.

„Vzhledem k přehřívání české ekonomiky je ale určité zpomalení HDP žádoucím scénářem, a pokud se růst udrží nad třemi procenty, tak půjde i nadále o velmi silný výkon,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Celkově lze přitom podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy strukturu růstu české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí i za celý rok označit za učebnicovou. „České ekonomice se bude dařit i v letošním roce, byť na tak silný výkon jako loni nenaváže. Letos by si totiž měla polepšit 'jen' o 3,5 procenta,“ uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych upozornil, že česká ekonomika se ocitla na vrcholu hospodářského cyklu. „V roce 2018 očekáváme tempo meziročního růstu české ekonomiky přes tři procenta. Kromě solidního růstu soukromé spotřeby porostou i investice,“ uvedl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud