Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

Jestli někdo zkazil Donaldu Trumpovi jeho středeční ráno, byl to soudce Richard Leon. Právě on totiž kývnul na spojení zábavně-mediálních gigantů Time Warner a AT&T a dal tak bez výhrad zelenou fúzi, proti které Trump brojí už od doby své prezidentské kampaně. Spojení obou firem přepisuje historii a znamená začátek dalších velkých nákupů. Odvětví čeká nástup obřích mediálně-zábavních korporací, probouzí se do nové éry darwinismu. 

Rozsudek soudce Leona znamená zejména to, že největší světový mobilní operátor AT&T, který má pod svými křídly i satelitní vysílání, se může spojit s mediálně-zábavním konglomerátem Time Warner. Cenovka fúze, díky které bude jediná obří firma kontrolovat jak výrobu obsahu, tak i jeho distribuci? Jen těžko představitelných 1.85 bilionu korun. 

Soudce Leon ale svým rozsudkem rovněž vyslal vzkaz celému mediálně-zábavnímu odvětví. Firmy nyní mohou vyrazit na akviziční nákupy a pramálo se přitom starat o antimonopolní zákony. „Rozhodnutí soudu otevírá dveře dalším fúzím na trhu,“ potvrzuje pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media. 

Během letoška již došlo k akvizici Scripp Networks společností Discovery za 15 miliard dolarů a další mediální námluvy budou následovat. Oči trhu nyní spočívají zejména na souboji o studio 21th Century Fox, které chtějí za vysoké desítky miliard dolarůkoupit Disney a Comsat. A očekává se i znovu-spojení Viacomu a CBS.

Americké Ministerstvo spravedlnosti, které se snažilo spojení Time Warneru a AT&T zabránit, argumentovalo, že fúze dá mobilnímu operátoru neférové výhody oproti konkurenci - že bude moci upřednostňovat vlastní obsah před cizím. Soudce ale tento argument smetl ze stolu. Neodpustil si přitom rýpnutí do americké administrativy. Podle něj celý antimonopolní spor existoval jen proto, aby ministerstvo potěšilo prezidenta Trumpa, který již od doby své prezidentské kampaně vystupoval proti spojení těchto firem. Do portfolia společnosti Time Warner patří i zpravodajská stanice CNN, kterou Trump často zmiňuje jako příklad neserióznosti a šíření falešných zpráv. 

Co dalšího rozudek soudce Leona znamená? „Já vnímám i tu linii, že nyní - v době internetu a dalších komunikačních technologií - již nejsou firmy zabývající se technologií přenosu dat tak natolik podstatné, jako výrobci obsahu," tvrdí Köppl. „Ta data se vždy dají nějakým způsobem přenést, vyrobit kvalitní obsah je ale dnes obtížnější." 

A to je signál pro trh, který podle všeho v příštích letech čekají velké změny. Společnosti v mediálně-zábavním byznysu se budou zřetelněji dělit na ty, které kupují, a ty, které jsou kupovány. Vertikální vlastnictví celého procesu výroby infotainmentu bude základní podmínkou úspěchu; kdo bude vlastnit výrobní kapacity i distribuční kanály, bude král. Zejména podstatný tento přístup bude pro tradiční firmy v souboji o konzumenta s technologickými giganty jako je Netflix či Amazon. 

Do portfolia společnosti Time Warner patří i společnost CME, vlastník největší tuzemské komerční televize Nova. O ní se od loňského roku spekuluje, že je na prodej. „Komentovat situaci okolo prodeje Novy je ale jako věštit z křišťálové koule,“ reaguje na spekulace Köppl. „Různých fám je na trhu mnoho. Faktem však je, že televize se v posledním roce chová přesně tak, jako kdyby před prodejem skutečně byla. Je tam tlak na stahování peněz, na vysoký výkon či na programové úspory, a to jsou znaky, že se něco připravuje.“

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1