ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

Jestli někdo zkazil Donaldu Trumpovi jeho středeční ráno, byl to soudce Richard Leon. Právě on totiž kývnul na spojení zábavně-mediálních gigantů Time Warner a AT&T a dal tak bez výhrad zelenou fúzi, proti které Trump brojí už od doby své prezidentské kampaně. Spojení obou firem přepisuje historii a znamená začátek dalších velkých nákupů. Odvětví čeká nástup obřích mediálně-zábavních korporací, probouzí se do nové éry darwinismu. 

Rozsudek soudce Leona znamená zejména to, že největší světový mobilní operátor AT&T, který má pod svými křídly i satelitní vysílání, se může spojit s mediálně-zábavním konglomerátem Time Warner. Cenovka fúze, díky které bude jediná obří firma kontrolovat jak výrobu obsahu, tak i jeho distribuci? Jen těžko představitelných 1.85 bilionu korun. 

Soudce Leon ale svým rozsudkem rovněž vyslal vzkaz celému mediálně-zábavnímu odvětví. Firmy nyní mohou vyrazit na akviziční nákupy a pramálo se přitom starat o antimonopolní zákony. „Rozhodnutí soudu otevírá dveře dalším fúzím na trhu,“ potvrzuje pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media. 

Během letoška již došlo k akvizici Scripp Networks společností Discovery za 15 miliard dolarů a další mediální námluvy budou následovat. Oči trhu nyní spočívají zejména na souboji o studio 21th Century Fox, které chtějí za vysoké desítky miliard dolarůkoupit Disney a Comsat. A očekává se i znovu-spojení Viacomu a CBS.

Americké Ministerstvo spravedlnosti, které se snažilo spojení Time Warneru a AT&T zabránit, argumentovalo, že fúze dá mobilnímu operátoru neférové výhody oproti konkurenci - že bude moci upřednostňovat vlastní obsah před cizím. Soudce ale tento argument smetl ze stolu. Neodpustil si přitom rýpnutí do americké administrativy. Podle něj celý antimonopolní spor existoval jen proto, aby ministerstvo potěšilo prezidenta Trumpa, který již od doby své prezidentské kampaně vystupoval proti spojení těchto firem. Do portfolia společnosti Time Warner patří i zpravodajská stanice CNN, kterou Trump často zmiňuje jako příklad neserióznosti a šíření falešných zpráv. 

Co dalšího rozudek soudce Leona znamená? „Já vnímám i tu linii, že nyní - v době internetu a dalších komunikačních technologií - již nejsou firmy zabývající se technologií přenosu dat tak natolik podstatné, jako výrobci obsahu," tvrdí Köppl. „Ta data se vždy dají nějakým způsobem přenést, vyrobit kvalitní obsah je ale dnes obtížnější." 

A to je signál pro trh, který podle všeho v příštích letech čekají velké změny. Společnosti v mediálně-zábavním byznysu se budou zřetelněji dělit na ty, které kupují, a ty, které jsou kupovány. Vertikální vlastnictví celého procesu výroby infotainmentu bude základní podmínkou úspěchu; kdo bude vlastnit výrobní kapacity i distribuční kanály, bude král. Zejména podstatný tento přístup bude pro tradiční firmy v souboji o konzumenta s technologickými giganty jako je Netflix či Amazon. 

Do portfolia společnosti Time Warner patří i společnost CME, vlastník největší tuzemské komerční televize Nova. O ní se od loňského roku spekuluje, že je na prodej. „Komentovat situaci okolo prodeje Novy je ale jako věštit z křišťálové koule,“ reaguje na spekulace Köppl. „Různých fám je na trhu mnoho. Faktem však je, že televize se v posledním roce chová přesně tak, jako kdyby před prodejem skutečně byla. Je tam tlak na stahování peněz, na vysoký výkon či na programové úspory, a to jsou znaky, že se něco připravuje.“

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.