Články odjinud

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

Jestli někdo zkazil Donaldu Trumpovi jeho středeční ráno, byl to soudce Richard Leon. Právě on totiž kývnul na spojení zábavně-mediálních gigantů Time Warner a AT&T a dal tak bez výhrad zelenou fúzi, proti které Trump brojí už od doby své prezidentské kampaně. Spojení obou firem přepisuje historii a znamená začátek dalších velkých nákupů. Odvětví čeká nástup obřích mediálně-zábavních korporací, probouzí se do nové éry darwinismu. 

Rozsudek soudce Leona znamená zejména to, že největší světový mobilní operátor AT&T, který má pod svými křídly i satelitní vysílání, se může spojit s mediálně-zábavním konglomerátem Time Warner. Cenovka fúze, díky které bude jediná obří firma kontrolovat jak výrobu obsahu, tak i jeho distribuci? Jen těžko představitelných 1.85 bilionu korun. 

Soudce Leon ale svým rozsudkem rovněž vyslal vzkaz celému mediálně-zábavnímu odvětví. Firmy nyní mohou vyrazit na akviziční nákupy a pramálo se přitom starat o antimonopolní zákony. „Rozhodnutí soudu otevírá dveře dalším fúzím na trhu,“ potvrzuje pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media. 

Během letoška již došlo k akvizici Scripp Networks společností Discovery za 15 miliard dolarů a další mediální námluvy budou následovat. Oči trhu nyní spočívají zejména na souboji o studio 21th Century Fox, které chtějí za vysoké desítky miliard dolarůkoupit Disney a Comsat. A očekává se i znovu-spojení Viacomu a CBS.

Americké Ministerstvo spravedlnosti, které se snažilo spojení Time Warneru a AT&T zabránit, argumentovalo, že fúze dá mobilnímu operátoru neférové výhody oproti konkurenci - že bude moci upřednostňovat vlastní obsah před cizím. Soudce ale tento argument smetl ze stolu. Neodpustil si přitom rýpnutí do americké administrativy. Podle něj celý antimonopolní spor existoval jen proto, aby ministerstvo potěšilo prezidenta Trumpa, který již od doby své prezidentské kampaně vystupoval proti spojení těchto firem. Do portfolia společnosti Time Warner patří i zpravodajská stanice CNN, kterou Trump často zmiňuje jako příklad neserióznosti a šíření falešných zpráv. 

Co dalšího rozudek soudce Leona znamená? „Já vnímám i tu linii, že nyní - v době internetu a dalších komunikačních technologií - již nejsou firmy zabývající se technologií přenosu dat tak natolik podstatné, jako výrobci obsahu," tvrdí Köppl. „Ta data se vždy dají nějakým způsobem přenést, vyrobit kvalitní obsah je ale dnes obtížnější." 

A to je signál pro trh, který podle všeho v příštích letech čekají velké změny. Společnosti v mediálně-zábavním byznysu se budou zřetelněji dělit na ty, které kupují, a ty, které jsou kupovány. Vertikální vlastnictví celého procesu výroby infotainmentu bude základní podmínkou úspěchu; kdo bude vlastnit výrobní kapacity i distribuční kanály, bude král. Zejména podstatný tento přístup bude pro tradiční firmy v souboji o konzumenta s technologickými giganty jako je Netflix či Amazon. 

Do portfolia společnosti Time Warner patří i společnost CME, vlastník největší tuzemské komerční televize Nova. O ní se od loňského roku spekuluje, že je na prodej. „Komentovat situaci okolo prodeje Novy je ale jako věštit z křišťálové koule,“ reaguje na spekulace Köppl. „Různých fám je na trhu mnoho. Faktem však je, že televize se v posledním roce chová přesně tak, jako kdyby před prodejem skutečně byla. Je tam tlak na stahování peněz, na vysoký výkon či na programové úspory, a to jsou znaky, že se něco připravuje.“

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud