Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

ANALÝZA: Média vstupují akvizicí Time Warneru do nové éry darwinismu. Týká se i české Novy

Jestli někdo zkazil Donaldu Trumpovi jeho středeční ráno, byl to soudce Richard Leon. Právě on totiž kývnul na spojení zábavně-mediálních gigantů Time Warner a AT&T a dal tak bez výhrad zelenou fúzi, proti které Trump brojí už od doby své prezidentské kampaně. Spojení obou firem přepisuje historii a znamená začátek dalších velkých nákupů. Odvětví čeká nástup obřích mediálně-zábavních korporací, probouzí se do nové éry darwinismu. 

Rozsudek soudce Leona znamená zejména to, že největší světový mobilní operátor AT&T, který má pod svými křídly i satelitní vysílání, se může spojit s mediálně-zábavním konglomerátem Time Warner. Cenovka fúze, díky které bude jediná obří firma kontrolovat jak výrobu obsahu, tak i jeho distribuci? Jen těžko představitelných 1.85 bilionu korun. 

Soudce Leon ale svým rozsudkem rovněž vyslal vzkaz celému mediálně-zábavnímu odvětví. Firmy nyní mohou vyrazit na akviziční nákupy a pramálo se přitom starat o antimonopolní zákony. „Rozhodnutí soudu otevírá dveře dalším fúzím na trhu,“ potvrzuje pro INFO.CZ Daniel Köppl, mediální a marketingový odborník a výkonný ředitel společnosti Empresa Media. 

Během letoška již došlo k akvizici Scripp Networks společností Discovery za 15 miliard dolarů a další mediální námluvy budou následovat. Oči trhu nyní spočívají zejména na souboji o studio 21th Century Fox, které chtějí za vysoké desítky miliard dolarůkoupit Disney a Comsat. A očekává se i znovu-spojení Viacomu a CBS.

Americké Ministerstvo spravedlnosti, které se snažilo spojení Time Warneru a AT&T zabránit, argumentovalo, že fúze dá mobilnímu operátoru neférové výhody oproti konkurenci - že bude moci upřednostňovat vlastní obsah před cizím. Soudce ale tento argument smetl ze stolu. Neodpustil si přitom rýpnutí do americké administrativy. Podle něj celý antimonopolní spor existoval jen proto, aby ministerstvo potěšilo prezidenta Trumpa, který již od doby své prezidentské kampaně vystupoval proti spojení těchto firem. Do portfolia společnosti Time Warner patří i zpravodajská stanice CNN, kterou Trump často zmiňuje jako příklad neserióznosti a šíření falešných zpráv. 

Co dalšího rozudek soudce Leona znamená? „Já vnímám i tu linii, že nyní - v době internetu a dalších komunikačních technologií - již nejsou firmy zabývající se technologií přenosu dat tak natolik podstatné, jako výrobci obsahu," tvrdí Köppl. „Ta data se vždy dají nějakým způsobem přenést, vyrobit kvalitní obsah je ale dnes obtížnější." 

A to je signál pro trh, který podle všeho v příštích letech čekají velké změny. Společnosti v mediálně-zábavním byznysu se budou zřetelněji dělit na ty, které kupují, a ty, které jsou kupovány. Vertikální vlastnictví celého procesu výroby infotainmentu bude základní podmínkou úspěchu; kdo bude vlastnit výrobní kapacity i distribuční kanály, bude král. Zejména podstatný tento přístup bude pro tradiční firmy v souboji o konzumenta s technologickými giganty jako je Netflix či Amazon. 

Do portfolia společnosti Time Warner patří i společnost CME, vlastník největší tuzemské komerční televize Nova. O ní se od loňského roku spekuluje, že je na prodej. „Komentovat situaci okolo prodeje Novy je ale jako věštit z křišťálové koule,“ reaguje na spekulace Köppl. „Různých fám je na trhu mnoho. Faktem však je, že televize se v posledním roce chová přesně tak, jako kdyby před prodejem skutečně byla. Je tam tlak na stahování peněz, na vysoký výkon či na programové úspory, a to jsou znaky, že se něco připravuje.“

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1