Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Tesla na kolenou. Musk se snaží odvrátit její krach, mohl by přijít už příští rok

ANALÝZA: Tesla na kolenou. Musk se snaží odvrátit její krach, mohl by přijít už příští rok

Automobilka Tesla chystá masivní propouštění. O práci přijde devět procent zaměstnanců, týkat se to má administrativních pracovníků. Zakladatel firmy Elon Musk tím chce svůj podnik poprvé v patnáctileté historii dostat do černých čísel. Až dosud pouze lepil ztráty. Zároveň tím ale přiznal, že výrobce elektromobilů není v tak skvělé kondici, jak dosud tvrdil.

Patnáct let od svého založení je automobilka Tesla stále ve ztrátě. Její zakladatel Elon Musk nyní vyhlásil, že se to musí změnit. Prvním krokem má být propuštění 3500 zaměstnanců ze stávajících 37 500. Musk to oznámil pracovníkům mailem, který následně zveřejnil na Twitteru. Ještě nedávno přitom Tesla naopak nabírala a vítala posily z Facebooku a Googlu.

„Vzhledem k tomu, že Tesla za 15 let existence nikdy nevykázala roční zisk, výdělek samozřejmě není to, co nás pohání. Co nás pohání vpřed je urychlení přechodu světa k udržitelné, čisté energii, ale toho nikdy nedosáhneme, pokud časem nedokážeme, že jsme schopní být setrvale ziskoví,“ pravil v dopise Musk, který zároveň ujistil, že propouštění nebude mít dopad na výrobu nového Modelu 3.

Musk vyhlásil, že by rád dosáhl ziskovost již ve 3. a 4. čtvrtletí letošního roku. Firma přitom za první kvartál vykázala ztrátu 785 milionů dolarů (více než 17 miliard korun). Podle analytika Jána Hladkého ze společnosti Patria Finance, který hospodaření a činnost Tesly dlouhodobě sleduje, je ale cíl přesto splnitelný. Podmínkou je, aby se dařilo zmíněnému Modelu 3.

Právě cenově dostupný elektromobil, jehož výrobu Tesla zahájila loni v červenci, je momentálně nejdůležitějším produktem automobilky, na jehož úspěchu závisí její budoucnost. „Pokud se podaří zrychlit výrobu Modelu 3, a podle Elona Muska se tak stane, nebude zisk v posledních dvou čtvrtletích nereálný. Pokud ne, budou muset do konce roku vydat další emisi akcií, což by investoři neviděli rádi,“ domnívá se v rozhovoru s INFO.CZ Hladký.

Tesla však má s Modelem 3 dlouhodobě problémy. Vůz, který měl nalákat na elektromobily širší vrstvy lidí, si objednalo zhruba půl milionu zákazníků. Ti museli složit zálohu 1000 dolarů (asi 22 tisíc korun). Firmě však jejich zájem paradoxně způsobil problémy. Nestíhá klientům nové vozy dodávat včas. Těm tak dochází trpělivost a ve velkém objednávky ruší. Do letošního dubna tak učinilo 23 procent z nich, což představuje kolem 115 tisíc rezervací.

Musk slíbil, že do konce června se podaří výrobu zrychlit, aby z linek sjíždělo 5 tisíc vozidel týdně. To je hranice, při které začíná být produkce automobilu zisková. Současný stav je od mety pořád ještě dost vzdálený. Týdně se Tesle daří zhotovovat pouze 3 500 kusů Modelu 3.

Kromě toho si však velká část lidí stěžuje, že si objednávala vůz s cenovkou 35 tisíc dolarů (cca 765 tisíc korun), na který automobilka původně lákala. Jenže Musk nyní tvrdí, že nic takového v nabídce zatím nemá a bude mít až na počátku příštího roku. Do té doby odkazuje na podstatně dražší modely jejichž cena se pohybuje kolem 60 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), případně v závislosti na výbavě 86 tisíc (1,9 milionu korun).

O problémech Muskovy vlajkové lodi mezi firmami se spekuluje delší dobu. Sám zakladatel je vždy bagatelizoval nebo rovnou popíral. Až nyní propouštěním signalizuje, že se na hospodaření průkopníka v segmentu musí něco změnit. A také, že nechce spoléhat jen na zvýšení příjmů, ale sahá k dosud nezvyklému osekávání nákladů.

Na neudržitelnost současného modelu upozorňoval již loni na podzim byznysmen Bob Lutz, jenž strávil celou svoji kariéru ve vedení velkých světových automobilek jako General Motors nebo Chrysler. „S auty samotnými není nic špatně, kromě toho, že se prodávají za cenu pod náklady. Tato firma, přátelé, je na cestě ke krachu. Tímhle tempem se nedožije roku 2019,“ pravil v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC.

Hladký se nedomnívá, že by situace společnosti byla až tak vážná, aby došlo k jejímu bankrotu. A to ani v případě, že selže projekt Modelu 3.

„S akciemi investoři kupují i Elona Muska. Stejně tak přemýšlejí i věřitelé, kteří Tesle půjčují peníze. Problémy s Modelem 3 by byly ranou pro Muskovu image, ale nemyslím si, že by došlo k bankrotu celé firmy,“ konstatuje na adresu proslulého vizionáře s aurou muže schopného uskutečnit nemožné Hladký.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1