Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ano" pro smlouvu mezi EU a Kanadou je o krok blíž. Evropský výbor sněmovně doporučil její schválení

„Ano" pro smlouvu mezi EU a Kanadou je o krok blíž. Evropský výbor sněmovně doporučil její schválení

Sněmovna by měla podle doporučení svého evropského výboru schválit smlouvu o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a Kanadou. Smlouva upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz. Před hlasováním na plénu ještě musí dokument posoudit garanční zahraniční výbor.

Evropský výbor podpořil smlouvu hlasy všech přítomných členů. Senát dal souhlas k její ratifikaci už začátkem března.

Související hospodářskou a obchodní dohodu (CETA), která by měla od příštího roku začít odstraňovat většinu cel a poplatků mezi unií a Kanadou, dolní komora zatím jen rozjednala a senátoři ji posoudí na příští schůzi. Evropský parlament schválil oba dokumenty v únoru navzdory kritice z řad levice.

Smlouva o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou obsahuje mimo jiné závazek obou stran přispívat k zamezení zbraní hromadného ničení. Budou mimo jiné uplatňovat systém kontrol vývozu zboží souvisejícího s těmito zbraněmi. Obě strany si budou i pravidelně vyměňovat informace o seznamech teroristů a pomáhat i dalším zemím s předcházením a odhalováním terorismu.