Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Anonymní zájemce vydražil oběd s Buffettem za 73 milionů korun. Výtěžek pomůže bezdomovcům

Anonymní zájemce vydražil oběd s Buffettem za 73 milionů korun. Výtěžek pomůže bezdomovcům

Oběd s finančníkem a filantropem Warrenem Buffettem vydražil v letošní tradiční charitativní aukci na internetových stránkách eBay anonymní zájemce za více než 3,3 milionu dolarů (73 milionů Kč). To je blízko rekordní částky z let 2016 a 2012, uvedla agentura AP.

Aukce se letos konala již po devatenácté a výtěžek získá stejně jako v minulých letech nadace Glide Foundation ze San Franciska, která pomáhá bezdomovcům. Vítězná nabídka dosáhla 3,300.100 USD, což je třetí nejvyšší částka za dobu, kdy se aukce konají, a vítěz si přál zůstat v anonymitě. Letos se pětidenní aukce zúčastnilo šest zájemců, kteří podali 136 nabídek.

Aukce oběda s Buffettem je nejdražší charitativní položkou prodávanou na eBay. Celkem aukce za celou dobu konání vynesly nadaci 29,6 milionu USD a událost tvoří důležitou část ročního rozpočtu nadace Glide.

Vítěz obvykle obědvá s Buffettem v restauraci Smith & Wollensky v newyorské obchodní čtvrti Manhattan. Může si s sebou přivést sedm přátel a s investorem strávit několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway. Restaurace každoročně věnuje nadaci Glide za to, že hostí oběd, nejméně 10 000 USD.

Nadace Glide Foundation poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku. Peníze používá na financování různých programů pro znevýhodněné, jako zajištění stravy, zdravotní péče, školení, rehabilitaci a podporu bydlení. S nápadem aukce přišla Buffettova první žena Susan, která působila v nadaci jako dobrovolnice. Buffett uvedl, že podporuje Glide, protože svou prací pomáhá lidem, kteří se dostali na své dno, vrátit se zpět.

Sedmaosmdesátiletý Buffett je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším mužem planety. Časopis jeho majetek aktuálně odhaduje na 84 miliard dolarů. Téměř veškerý svůj majetek se Buffett rozhodl dát na charitu.

Buffettova firma Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích, včetně pojištění, železniční dopravy, průmyslu, realitách, energetice, výrobě nábytku, klenotů či cukrovinek. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako Coca-Cola, Apple, American Express a Wells Fargo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1