Anonymní zájemce vydražil oběd s Buffettem za 73 milionů korun. Výtěžek pomůže bezdomovcům | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Anonymní zájemce vydražil oběd s Buffettem za 73 milionů korun. Výtěžek pomůže bezdomovcům

Anonymní zájemce vydražil oběd s Buffettem za 73 milionů korun. Výtěžek pomůže bezdomovcům

Oběd s finančníkem a filantropem Warrenem Buffettem vydražil v letošní tradiční charitativní aukci na internetových stránkách eBay anonymní zájemce za více než 3,3 milionu dolarů (73 milionů Kč). To je blízko rekordní částky z let 2016 a 2012, uvedla agentura AP.

Aukce se letos konala již po devatenácté a výtěžek získá stejně jako v minulých letech nadace Glide Foundation ze San Franciska, která pomáhá bezdomovcům. Vítězná nabídka dosáhla 3,300.100 USD, což je třetí nejvyšší částka za dobu, kdy se aukce konají, a vítěz si přál zůstat v anonymitě. Letos se pětidenní aukce zúčastnilo šest zájemců, kteří podali 136 nabídek.

Aukce oběda s Buffettem je nejdražší charitativní položkou prodávanou na eBay. Celkem aukce za celou dobu konání vynesly nadaci 29,6 milionu USD a událost tvoří důležitou část ročního rozpočtu nadace Glide.

Vítěz obvykle obědvá s Buffettem v restauraci Smith & Wollensky v newyorské obchodní čtvrti Manhattan. Může si s sebou přivést sedm přátel a s investorem strávit několik hodin v rozhovoru na jakékoliv téma. Jedinou výjimkou jsou budoucí investice Buffetta nebo jeho firmy Berkshire Hathaway. Restaurace každoročně věnuje nadaci Glide za to, že hostí oběd, nejméně 10 000 USD.

Nadace Glide Foundation poskytuje sociální služby chudým a bezdomovcům v San Francisku. Peníze používá na financování různých programů pro znevýhodněné, jako zajištění stravy, zdravotní péče, školení, rehabilitaci a podporu bydlení. S nápadem aukce přišla Buffettova první žena Susan, která působila v nadaci jako dobrovolnice. Buffett uvedl, že podporuje Glide, protože svou prací pomáhá lidem, kteří se dostali na své dno, vrátit se zpět.

Sedmaosmdesátiletý Buffett je podle časopisu Forbes třetím nejbohatším mužem planety. Časopis jeho majetek aktuálně odhaduje na 84 miliard dolarů. Téměř veškerý svůj majetek se Buffett rozhodl dát na charitu.

Buffettova firma Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných firem, které podnikají v různých odvětvích, včetně pojištění, železniční dopravy, průmyslu, realitách, energetice, výrobě nábytku, klenotů či cukrovinek. Vlastní i významné podíly v řadě známých společností, jako Coca-Cola, Apple, American Express a Wells Fargo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.