Apple je na cestě stát se první bilionovou společností. Vše závisí na úspěchu iPhonu X | info.cz

Články odjinud

Apple je na cestě stát se první bilionovou společností. Vše závisí na úspěchu iPhonu X

S aktuální tržní hodnotou přesahující 890 miliard dolarů je Apple s přehledem nejhodnotnější firmou světa. Akcionáři firmy však pokukují po ještě vyšší metě. Apple má nakročeno k tomu, aby se stal vůbec první společností, jejíž hodnota překročí jeden bilion dolarů. A protože jsou finanční výsledky jablečné společnosti silně závislé na prodejích iPhonu, bude to právě iPhone X, který o úspěchu společnosti rozhodne. První zkušenost po včerejším globálním uvedení do obchodů spolu s nastupující předvánoční horečkou hrají firmě do karet.

Ač byla cena nové vlajkové lodi společnosti nastavena poměrně sebevědomě, počet předobjednávek trhal rekordy. Samotný Apple sdělil, že překonal všechny odhady. Mluví se o tom, že v první vlně objednávek projevilo o novinku zájem 50-70 milionů lidí. To znamená, že produkce na čtvrt roku dopředu je v podstatě vyprodaná.

Minimálně zpočátku budou navíc dodávky brzdit výrobní problémy s jedním ze senzorů potřebných pro chod funkce Face ID, která inteligentně rozpozná uživatele pomocí skenu jeho obličeje. Nedostatečné výrobní kapacity se nejspíš také stanou hlavní překážkou k neprolomení loňského rekordu, kdy se v prvním čtvrtletí po zahájení prodejů prodalo 78 milionů iPhonů.

Prodejní úspěchy stěžejního produktu značky se tak pravděpodobně stanou impulsem k dalšímu růstu akcií obchodovaných pod zkratkou AAPL, jejichž hodnota se poměrně strmě zvedá od začátku letošního roku. Zatímco před rokem se pohybovala na hranici 100 dolarů, v současné době se obchodují za zhruba 170 dolarů.

V době, kdy podíly Applu balancovaly kolem magické hranice sta dolarů, se na pozici nejhodnotnější firmy světa střídal Apple s konkurenčním Googlem. Po letošním růstu Applu je hodnota výrobce iPhonu vyšší o celkem 170 miliard dolarů.

Je tedy možné, že iPhone X má potenciál dostat svého producenta na tržní kapitalizaci nad bilionem dolarů. To pravé eso si ještě Apple ovšem stále nechává v rukávu. Analytici předpokládají, že jen samotná divize služeb Applu by totiž svou hodnotou jednou mohla překonat současnou hodnotu celé společnosti. Řeč je zejména o platformách jako Apple Music, softwaru pro chytré automobily a domácnosti, cloudových úložištích nebo virtuální asistentce Siri. Právě tyto služby budou mít v budoucnosti pro firmu větší význam, než hardware a zařízení samotná.

Apple se navíc pokouší proniknout ještě do jedné oblasti. Aktivně se totiž zajímá o možnosti produkce vlastních seriálů a pořadů. Už si kvůli tomu pronajal známé hollywodské studio a ze společnosti Sony přetáhl dva zkušené televizní ředitele, kteří disponují rozpočtem ve výši jedné miliardy dolarů. Tyto peníze jsou určeny na tvorbu vlastního obsahu. Jedním z hlavních lákadel programu má být seriálové drama s Jennifer Aniston a Reese Witherspoon.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud