Asijské ekonomiky na vzestupu. Indie by měla v roce 2018 předstihnout Británii i Francii | info.cz

Články odjinud

Asijské ekonomiky na vzestupu. Indie by měla v roce 2018 předstihnout Británii i Francii

Asijské ekonomiky na vzestupu. Indie by měla v roce 2018 předstihnout Británii i Francii
 

Indie by v příštím roce mohla předstihnout Británii a Francii a stát se pátou největší světovou ekonomikou, uvádí ve své úterní zprávě britské Centrum pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR). Vzestup Indie je součástí trendu, v jehož rámci budou asijské ekonomiky v nadcházejících 15 letech významně dominovat žebříčku deseti největších světových ekonomických velmocí, uvedla agentura Reuters.

Globální ekonomiku by podle odhadu CEBR měly povzbudit levné energie a nízké ceny technologií. Podle zástupce šéfa centra CEBR Douglase McWilliamse se Indii podaří předstihnout Francii a Británii navzdory zpomalení její ekonomiky, které způsobilo stažení bankovek vysoké peněžní hodnoty a zavedení jednotné daně na zboží a služby. Tento názor s ním sdílejí i ekonomové oslovení agenturou Reuters.

Čína by měla předstihnout Spojené státy na pozici světové ekonomiky číslo jedna v roce 2032, domnívá se CEBR. Bude jí to trvat o rok déle, než uváděla loňská zpráva. Ta ještě počítala s výraznějším dopadem politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na světový obchod.

CEBR předpokládá, že v několika následujících letech bude Británie zaostávat za Francií. Brexit by ale měl mít podle jeho odhadu na ostrovní ekonomiku menší vliv, než jaké z něj nyní panují obavy, a Británie by mohla Francii znovu předstihnout už v roce 2020.

Rusko, které je závislé na cenách ropy a příliš spoléhá na energetický sektor, by se podle zprávy mohlo v roce 2032 propadnout na 17. příčku ze svého současného 11. místa.

Podle ekonomů, které v říjnu oslovila agentura Reuters, by se celosvětový hospodářský růst měl v roce 2018 mírně zrychlit na 3,6 procenta z letošních 3,5 procenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud