Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asijský boháč přepsal tabulky rekordů: Podíl v mrakodrapu prodává Číňanům za 113 miliard

Asijský boháč přepsal tabulky rekordů: Podíl v mrakodrapu prodává Číňanům za 113 miliard

Asijský miliardář Li Ka-shing mění světové měřítko cen nemovitostí. Většinový podíl na hongkongském mrakodrapu The Center prodává za rekordních 40,2 miliardy hongkongských dolarů (113 miliard Kč/5,15 miliardy USD). Uvedl to list Financial Times. Majitelem podílu bude podle hongkongského tisku skupina akcionářů v čele s čínskou energetickou skupinou.

Cena za pátou nejvyšší budovu v Hongkongu, která má 73 podlaží, je podle konzultantské společnosti Dealogic dosud nejvyšší za samostatnou kancelářskou budovu. Transakcí se podle ní naprosto mění měřítko hodnocení nemovitostí. Druhou nejdražší budovou je Century Link v Šanghaji, kterou vloni Li Ka-shing prodal za téměř tři miliardy dolarů.

Jak uvedl hlavní analytik CBRE Asia Pacific Henry Chin, cena není pro čínské investory zjevně žádným problémem, odráží se v ní jejich touha hrát hlavní roli v pronájmu kancelářských prostor ve městě, kde je realit nedostatek a kde se dají očekávat dlouhodobé zisky. Čínské firmy jsou nyní ve světě největšími investory do nemovitostí, navzdory rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie se nevyhýbají ani Londýnu.

Nejdražší prodané budovy světa

  • The Center (Hongkong) 5,15 mld. USD
  • Century Link (Čína) 2,95 mld. USD
  • General Motors (USA) 2,80 mld. USD
  • Boadilla del Monte (Španělsko) 2,80 mld. USD
  • Coeur Defense (Francie) 2,79 mld. USD

Mrakodrap The Center kupuje společnost CHMT Peaceful Development Asia Property Limited, která má sídlo na Britských Panenských ostrovech. I když identita firem, které za ním stojí, není známa, podle informací hongkongských médií má v CHMT většinový podíl společnost China Energy Reserve & Chemicals Group (CERCG) sídlící v Pekingu. Jde o firmu, která je v rukou čtyř státem kontrolovaných společností.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1