Audit ukázal, že ve FN Ostrava nebyly všechny postupy v pořádku, pracovaly tam mrtvé duše, řekl ministr Vojtěch | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Audit ukázal, že ve FN Ostrava nebyly všechny postupy v pořádku, pracovaly tam mrtvé duše, řekl ministr Vojtěch

Audit ukázal, že ve FN Ostrava nebyly všechny postupy v pořádku, pracovaly tam mrtvé duše, řekl ministr Vojtěch

Výsledky auditů ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) ukázaly, že za minulého vedení, kdy nemocnici řídil někdejší sociálnědemokratický ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, nebyly všechny postupy zcela v pořádku. Vyloučeno ani není, že by na základě těchto zjištění mohla nemocnice podat trestní oznámení.

„Některé dílčí závěry jsou z mého pohledu značně závažné a je třeba, aby byly řádně prošetřeny, řádně zauditovány a případně prošetřeny i orgány činnými v trestním řízení, pokud je tam podezření na nějaké vyvádění veřejných prostředků,“ uvedl Vojtěch. Podle něj toto bude jeden z hlavních úkolů nového ředitele, kterým dnes jmenoval Evžena Machytku, jenž byl vedením nemocnice dočasně pověřen už po únorovém odvolání Němečka.

Audity by podle ministra mohly být dokončeny v červnu. Vojtěch uvedl, že v nemocnici je problém s laboratorními službami, kdy v soukromé laboratoři CGB působí někteří lékaři, kteří jsou zároveň zaměstnanci FNO. „Jsou v orgánech soukromé laboratoře, která provádí výkony pro nemocnici. Bavíme se podle všeho o finančním objemu v řádu desítek milionů korun, ale to se právě teď bude zpřesňovat. Toto samozřejmě z mého pohledu je těžko akceptovatelné,“ řekl Vojtěch, který to považuje za významný střet zájmů. Podle něj není možné, aby lékaři, kteří jsou zaměstnanci nemocnice a rozhodují o tom, jaké vzorky budou poslány na vyšetření, zároveň byli vlastníky laboratoře. Podle Machytky jsou vyšetření hrazena od zdravotních pojišťoven přímo laboratoři. „Otázkou šetření auditu je, které z těchto prací mohla dělat sama (nemocnice) a které třeba nedělala, protože je cíleně nerozvíjela. Když bychom se srovnali s jinými fakultními nemocnicemi, tak není běžné, aby v tak velkém objemu se posílaly ty práce do soukromých laboratoří,“ řekl Machytka.

„Pak co bylo zaznamenáno a je to také na pováženou, že zde byli zaměstnáváni různí lidé na různé částečné úvazky, kteří podle všeho nemají žádnou evidenci, že by tady kdy pracovali,“ řekl ministr. Podle něj brali peníze, ale vůbec není jasné, zda pro nemocnici odvedli nějakou práci. „Můžeme to nazvat mrtvé duše,“ řekl Vojtěch. Dále poukazoval na to, že v některých lékových skupinách nemocnice oproti jiným nesjednávala slevy. „Nemocnice standardně tyto bonusy vyjednávají a zde v nemocnici na určité léky vyjednávány nebyly, byl dokonce zákaz ty bonusy vyjednávat. Je otázkou tedy, zda ty bonusy třeba nebyly vyjednávány někde bokem. To se musí prověřit,“ uvedl Vojtěch.

Za nestandardní považuje skutečnost, že když odvolal ředitele Němečka, což učinil dopoledne, tak stejný den odpoledne bývalý náměstek pro IT Petr Böhm podepsal bez vědomí vedení a bez projednání s právním odborem nemocnice smlouvu na nový IT systém za 70 milionů korun. „Už to samo o sobě je na pováženou a působí to velmi podezřele a velmi účelově.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.