Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aukru se nedaří vybruslit z problémů a zákazníci se bouří. Stěžují si i větší prodejci

Aukru se nedaří vybruslit z problémů a zákazníci se bouří. Stěžují si i větší prodejci

Aukční web Aukro stále není venku z problémů. Od přechodu z polského webu podle některých uživatelů dál nefunguje část jeho funkcí. Řada prodejců nevystavuje nové zboží a jen nechává „dobíhat“ stávající aukce. Ti, kteří web neopustili, zatím tvrdí, že dají Aukru ještě šanci. Platforma v reakci na kritiku uvádí, že dělá všechno, co může, aby pověst webu i zákazníky zachránila. Slibuje například měsíční poplatkové prázdniny na Vánoce.

„Potýkáme se s problémy, skoro nic nemůžeme dělat. Informace o prodeji jsou nepřehledné. E-maily s platbami nechodí. Trvá to vlastně už od převodu. Zhoršuje se to, ačkoli pár věcí udělali. Například jsme měli problém se šablonami, to naštěstí vyřešili,“ vysvětlil pro Blesk.cz jeden z uživatelů Ondřej Záblanský.Záblanský je jedním z větších prodejců, přes Aukro má zřízený e-shop. Aukro v nedávném rozhovoru pro Blesk.cz potvrdilo, že s velkými obchodníky jednalo před migrací webu. „Co znamená velký prodejce? To ví jenom Aukro. Myslíme si, že jsme velký prodejce, ale nevíme podle čeho se to počítá, jestli podle tržby, nebo podle vystavených předmětů. Aukro ještě nedávno bylo významný prostředník prodeje zboží. Teď jsme na něm ale čím dál méně závislí,“ popsal nespokojený prodejce.

Někteří obchodníci odcházejí, další Aukru dávají šanci

Obchodník čeká, co bude s webem dál. Nechce ho zatím opouštět, ovšem nové zboží tady nevystavuje, nechává jen dobíhat stávající aukce. Alespoň do té doby, než bude jasné, jak vysoké budou poplatky podle nového ceníku. Rozhodně by však ocenil ze strany webu kompenzaci.Ondřej Záblanský přitom není se svými problémy zdaleka jediný. Prodejci si obvykle stěžují na nefunkčního manažera prodeje, tedy nástroj určený k řízení objednávek.

Fungování Aukra okomentovala i další uživatelka Šárka Turčeková. Ta má s platformou letité zkušenosti. Kromě současného stavu Turčekovou mrzí i to, že pomalu mizí nabídky, ve kterých se dali koupit použité věci „za pár korun“. Prodejci takového zboží se podle ní přesunuli ke konkurenci. Problém má i s ochranou spotřebitele.

Pokračování na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1