Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Australský milionář osočil mladé lidi z přílišného rozhazování peněz. Realita je ale poněkud jiná

Australský milionář osočil mladé lidi z přílišného rozhazování peněz. Realita je ale poněkud jiná

Australský developer a milionář Tim Gurner v rozhovoru pro pořad 60 minut Austrálie poradil mladým lidem, aby místo stěžování si na nedostatek prostředků vynechali módní předražené jídlo a šetřili na hypotéku. Jako symbol rozhazovačnosti mileniálů zmínil toast s rozmačkaným avokádem za 19 dolarů a kávu za 4.

 

Světová média se v reakci na zjednodušující komentář začala předhánět ve vypočítávání, kolik let by trvalo našetřit na dům, pokud by se člověk živil jenom avokádem. Mnozí komentátoři se však ke Gurnerově poznámce vyjadřují opravdu kriticky. Neexistující vyhlídky na vlastní bydlení většiny dnešních mladých lidí staví téma do nového světla.

Pětatřicetiletý Gurner v interview srovnával své začátky se současným životním stylem mladých lidí. „Když mi bylo 19 a měl jsem svůj první podnik, ve fitku jsem byl v šest a s prací jsem končil o půl jedenácté večer. Dokud jsem nevydělal dost na své první vlastní bydlení, nezajímal jsem se, jestli můžu jít na snídani nebo na oběd.“ Životní standard mladých lidí je dnes podle Gurnera příliš vysoký. Avokádové toasty toho mají být jasným důkazem.

Lidé na sociálních sítích na Gurnerovo prohlášení reagují podrážděně. Uživatelka Twitteru Aabbytwotones na webu dotčeně ironizovala své měsíční výdaje: pronájem 800 dolarů, studentská půjčka 500, zdravotní pojištění 300, léky 100, avokádový toast 0. New York Times přišel v reakci na článek se statistickými údaji, které prokazují, že mileniálové sice ve srovnání s předchozími generacemi utrácí za jídlo venku víc, jen naprostá menšina z nich by si ale i bez toho mohla po ekonomické krizi dovolit vlastní bydlení.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1