Bakalovi právníci zbrojí na Zemana za „ekonomické zmr*y“. Chystají obranu na mezinárodní úrovni | info.cz

Články odjinud

Bakalovi právníci zbrojí na Zemana za „ekonomické zmr*y“. Chystají obranu na mezinárodní úrovni

Právní tým byznysmena Zdeňka Bakaly, jehož prezident Miloš Zeman častoval hrubými výrazy, nyní údajně zkoumá, jaké kroky může podniknout i na mezinárodní úrovni. Ve hře je arbitráž, informuje deník E15.

Slova prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru pro Český rozhlas, kde Zdeňka Bakalu či Viktora Koženého označil za „ekonomické zmr*y“, mohou mít mnohem větší následky včetně právních, než se původně zdálo. Podle informací, které má deník E15 k dispozici, si to Zdeněk Bakala nehodlá nechat líbit. Svým právníkům dal za úkol zjistit a konzultovat, jaké jsou možnosti ochrany osobnostních práv s ohledem na výroky prezidenta, a to na mezinárodní úrovni, teoreticky prostřednictvím arbitráže.

Zatím to vypadá, že pomoci by mu s tím mohl institut, který využívají mezinárodní investiční smlouvy mezi jednotlivými státy. „Tento standard je využíván na ochranu investorů a je známý, volně přeloženo, jako povinnost plné ochrany a bezpečnosti osob. Dosud se důvodně používal v subsaharské Africe, hlavně v Zimbabwe, anebo v Jižní Americe, typicky v Chile,“ vysvětluje expert na arbitráže Radek Šnábl.

Z dané právní klauzule tak vyplývá, jak se shodují oslovení odborníci, že jednání státu – nebo osob, jejichž jednání je státu přičitatelné – musí předcházet jakémukoli chování, které může investora poškodit. „To, co použil prezident, je v podstatě taková forma veřejné výhrůžky,“ uvedl jeden z oslovených právních expertů, který si nepřál být jmenován.

Čtěte pokračování článku na webu E15 >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud