Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barrandov Studio mělo loni tržby 500 milionů. Nejvíc vydělaly seriály Knightfall a Carnival Row

Barrandov Studio mělo loni tržby 500 milionů. Nejvíc vydělaly seriály Knightfall a Carnival Row

Zisk před zdaněním zhruba 65 milionů korun vykáže za loňský rok podle předběžných výsledků společnost Barrandov Studio. Uvedl to mluvčí Jakub Zíka. Tržby firmy činily přibližně 500 milionů korun, o rok dříve byly 444 milionů korun. Stejně jako v předcházejícím roce loni studio vytížilo své ateliéry na 83 procent.

Největší podíl na výsledcích mají hlavně zahraniční seriály Knightfall, jejichž producentem je společnost A+E Studios a Carnival Row pro Amazon. Ze zahraničních filmových projektů je to pak film Ophelia, který byl letos promítán na festivalu Sundance.

Jedny z největších filmových ateliérů v Evropě oslavily letos v lednu 85 let od chvíle, kdy v nich padla první klapka snímku Vražda v Ostrovní ulici režiséra Svatopluka Innemanna, a symbolicky se tak začala psát historie moderní filmové výroby v Československu. Dnes uplynulo 50 let od úmrtí podnikatele Miloše Havla, který barrandovská studia vybudoval. Za dobu existence ateliérů se v nich natočilo přes 2500 českých a zahraničních filmů. Mnohé z nich získaly Oscara. Občas se Barrandovu přezdívá Hollywood Východu díky neutuchajícímu zájmu západních produkcí. Vlastníkem Barrandov Studio je dnes společnost Moravia Steel náležící podnikateli Tomáši Chrenkovi.

Zahraniční filmaři se na barrandovský kopec rádi vracejí, jednak díky profesionalitě tuzemských pracovníků mnoha filmových oborů, v posledních letech i díky filmovým pobídkám českého státu. Podle Zíky se i v letošním roce počítá s vytížeností studií až 85 procent. Většinou si velké projekty rezervují prostory a služby v předstihu tří až šesti měsíců.

Barrandov Studio nabízí devět ateliérů na Barrandově a k nim přiléhající pozemek o výměře 160.000 metrů čtverečních. Největší barrandovské studio MAX jsou vlastně tři ateliéry v jednom. „Je možné jej proměnit v jeden s plochou přesahující 4000 metrů čtverečních. Této kapacity naplno využil například projekt Snowpiercer režiséra Joon-ho Bonga s Chrisem Evansem a Ed Harrisem v hlavních rolích. Tento film skutečně prověřil um barrandovských řemeslníků. Autorem výpravy byl Ondřej Nekvasil,“ uvedl.

Technicky velmi náročným byl podle něj také Anthropoid režiséra Seana Ellise, ve kterém ztvárnili hlavní role Jamie Dornan a Cillian Murphy. „V ateliéru 8 byla postavena věrná kopie kostela Cyrila a Metoděje a snad jen dva metry výšky chyběly k naplnění poměru 1:1,“ řekl.

Na tržbách barrandovských studií se nejvíce podílí zahraniční seriálová tvorba následována zahraniční filmovou produkcí a jako třetím zdrojem zisků je tvorba reklamních spotů. Nejvýznamnější projekty loňského a letošního roku podle mluvčího jsou především Knightfall, který byl představen českému divákovi na HBO GO a seriál Carnival Row s Carou Delevigneovou a Orlando Bloomem, který se právě natáčí. U projektu Knightfall se v tomto roce navíc zvažuje natáčení druhé série.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1