Bártova EMTC přestala splácet dluhopisy. Není jasné, co s ní bude dál | info.cz

Články odjinud

Bártova EMTC přestala splácet dluhopisy. Není jasné, co s ní bude dál

Skupina EMTC Tomáše Bárty se ocitla v problémech a rozhodla se pozastavit svůj dluhopisový program. Vyplývá to z pozvánky na setkání vlastníků dluhopisů společnosti EMTC-Czech či dluhopisů některé z jejích dceřiných společností.

Po krachu internetového prodejce Zoot, který připravil majitele dluhopisů a nezajištěné věřitele o více než půl miliardy korun, tak hrozí tuzemskému dluhopisovému trhu další velká rána. EMTC stojí za projekty pracovního portálu Airjobs.cz nebo vzdělávací aplikace Lipa Learning.

„Důvodem svolání uvedeného setkání je současná situace naší společnosti vyvolaná opakovanými dlouhotrvajícími útoky třetích osob, kdy na základě doporučení právních poradců naší společnosti jsme byli nuceni pozastavit náš dluhopisový program, neboť nám bylo právními poradci zakázáno jak emitovat nové dluhopisy, tak vyplácet jistiny dluhopisů a jejich úroky,“ uvádí se v pozvánce, kterou má redakce E15 k dispozici.

Finance a bankovnictví Bárta hrne na trh další bondy, auditor varuje před problémy Věřitelé se tak nyní ke svým penězům evidentně nedostanou. Vzhledem k tomu, že skupině EMTC se dlouhodobě nedaří, jsou v ohrožení velké peníze. „Bude to průšvih jako mraky, větší než Zoot,“ upozorňuje finančník obeznámený se situací v EMTC, který si nepřál být jmenován. Bárta podle něj navíc rozpustil celé obchodní oddělení, které dluhopisy prodávalo. „Šetří brutálně náklady,“ dodává. O velkých potížích Bártovy skupiny svědčí ostatně i poslední výroční zpráva společnosti za rok 2017, o níž již dříve informoval deník E15.

Podle auditora byly identifikovány významné skutečnosti, které „by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání skupiny.“ Neboli celé skupině hrozí existenční potíže. Finance a bankovnictví Soud povolil reorganizaci Zootu. Věřitelé přijdou o více než půl miliardy Podle výroční zprávy závazky skupiny ke konci roku 2017 dosahovaly 650 milionů korun. Auditor zároveň ve zprávě upozornil na to, že firma při řešení záporného vlastního kapitálu a blížící se splatnosti dluhopisů skupiny v objemu zhruba 550 milionů korun spoléhá na úspěch jediného projektu.

V uplynulých letech bylo navíc hospodaření skupiny ve ztrátách. V roce 2017 dosáhla ztráta výše 9,8 milionu korun, když o rok dříve byla 184,7 milionu korun. O zvrat v hospodaření ale podle auditora nejde. „Za rok 2017 byla konsolidovaná ztráta skupiny nižší, než obvykle jen díky výnosu z pohledávky z titulu odškodnění, o kterou společnost vede soudní spor,“ konstatuje auditor

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud