Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Baťův kanál se prodlouží jižním i severním směrem, vyjde na stovky milionů

Baťův kanál se prodlouží jižním i severním směrem, vyjde na stovky milionů

Prodloužení vodní cesty celkem o dvacet kilometrů vyjde na 530 milionů korun.

Severní prodloužení Baťova kanálu na řece Moravě až do Kroměříže se výrazně přiblížilo. Ředitelství vodních cest získalo po několikaleté snaze obnovený souhlas ministerstva životního prostředí, a může tak pokračovat v přípravě stavby nového zdymadla na jezu v Bělově.

S jeho dokončením se lodím plujícím proti proudu otevře čtrnáct kilometrů vodní cesty. Náklady stát odhaduje na  300 milionů korun. Kromě plavební komory za ně postaví i přístaviště v Kroměříži. „Začali jsme obnovovat platnost všech stanovisek k územnímu řízení, územní rozhodnutí bychom rádi získali do konce roku,“ řekl zástupce šéfa ŘVC Jan Bukovský.

V příštím roce chce investor vypracovat projekt a získat stavební povolení. Přípravu spouští přitom už podruhé, neboť první souhlasné stanovisko od ministerstva životního prostředí získal už v roce 2010. O pět let později se ale změnil zákon a původní souhlas pozbyl platnosti. Postupně pak propadla i stanoviska k územnímu řízení. ŘVC nyní odhaduje, že stavba by mohla začít v roce 2019.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1