Benzín v Česku může kvůli napětí na Blízkém východě zdražit až o korunu, odhadují ekonomové | info.cz

Články odjinud

Benzín v Česku může kvůli napětí na Blízkém východě zdražit až o korunu, odhadují ekonomové

Ceny pohonných hmot v Česku by v reakci na zvýšené napětí na Blízkém východě mohly prudce vzrůst, zejména v případě, že konflikt bude dále eskalovat, shodují se ekonomové. Ceny benzínu na tuzemských čerpacích stanicích by se v takovém případě mohly zvýšit až o korunu za litr. 

 

Úder Spojených států proti veliteli íránských elitních jednotek Kuds Kásimu Sulejmánímu zvýšil obavy o dodávky ropy z bohatých blízkovýchodních nalezišť a vyhnal cenu černého zlata na světových trzích směrem vzhůru přibližně o čtyři procenta. Toto zdražení se může následně projevit i na českých čerpacích stanicích. „Pokud by napětí na Blízkém východě dále houstlo, během ledna benzín i nafta v Česku poměrně výrazně zdraží,“ usuzuje ekonom Lukáš Kovanda. 

Odborníci se shodují, že zásadní vliv na ceny benzínu v Česku bude mít především případná íránská pomsta. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se v případě, že odveta Teheránu zasáhne ropný průmysl, může krátkodobý cenový výkyv proměnit na dlouhodobý. „To by se odrazilo v cenách pohonných hmot v České republice, v tuto chvíli však důvody k výrazným změnám v cenách benzínu a nafty na českých čerpacích stanicích neexistují,“ dodává Křeček. 

„Nyní je těžké odhadnout, zda zmíněný americký útok bude spíše jen jednorázovou záležitostí, nebo zda spustí spirálu stupňujícího se napětí,“ vysvětluje pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. „V tom druhém případě by však během ledna mohl benzín zdražit až o korunu na litr, na cenu 33 korun, nafta by poskočila rovněž zhruba o korunu, na 32,70 Kč za litr,“ odhaduje Kovanda.

Pokud by však napětí dále neeskalovalo, nárůst nebude takto razantní. „Jestliže se situace na Blízkém východě zase uklidní, český řidič bude během ledna čelit jen mírnému nárůstu cen pohonných hmot, v rozsahu nejvýše nižších desítek haléřů. Efekt růstu cen ropy na ceny pohonných hmot v ČR bude v takovém případě ještě tlumit vůči dolaru zlehka posilující koruna,“ dodává Kovanda. 

Aktuálně je průměrná cena benzínu v Česku 31,95 koruny za litr, nafty pak 31,50 koruny za litr. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud