Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitcoin padá čtvrtý den po sobě a investoři se vrací do reality. 5 důvodů, proč se tak děje

Bitcoin padá čtvrtý den po sobě a investoři se vrací do reality. 5 důvodů, proč se tak děje

Bitcoin pokračuje v propadu, který trvá už čtvrtý den v řadě. Z hodnot kolem 20.000 dolarů za jeden bitcoin se nejpopulárnější kryptoměna zřítila až na kurz 12.500 dolarů. Padají ovšem všechny takzvané digitální měny, včetně populárních měn litecoin a ethereum. Současný vývoj je souhrou několika dějů, které představují dost možná dosud největší „zátěžový“ test pro kryptoměny. Investoři zároveň vidí to, na co dlouhodobě upozorňují někteří analytici – že kurz bitcoinu je těžko předvídatelný a může jít o bublinu. INFO.CZ pro váš připravilo přehled několika událostí, které za aktuálním pádem kryptoměn stojí.

1) Stádo a chybějící investorské nástroje

Současný vývoj je důkazem, že do bitcoinu investovali lidé, kteří netuší, jak kryptoměny fungují. Pokud měna po raketovém růst začne klesat, snáze podléhají pokušení prodat. Na rozdíl od akcií a dalších tradičních investic ovšem bitcoin a další kryptoměny v základu nemají investorské nástroje, které do značné míry brání takto rychlým propadům. Jedná se o různé příkazy, které mají bránit ztrátám a automaticky prodají část portfolia, nebo naopak příkazy, které začnou přikupovat.

„Stádo“ se rovněž rozhoduje podle pozitivních či negativních zpráv. Těch negativních je v současnosti mnohem víc, než pozitivních. Psychologický tlak na nezkušené investory tak roste.

2) Bitcoinoví miliardáři začínají prodávat

Zhruba 40 procent bitcoinů v současnosti drží asi tisícovka lidí na celém světě. Majetek (jen v bitcoinech) každého z nich je v průměru 350 milionů dolarů (téměř 7,5 miliard korun). Podle agentury Bloomberg právě část z nich začala své bitcoiny prodávat, protože také chtějí vydělávat, respektive získat z virtuální měny skutečné peníze. Hodnota bitcoinu přitom z části stála i na přesvědčení, že tito „vyvolení“ prostě prodávat nebudou.

Nejvýraznější postavou kryptoměnové scény, která prodala svojí digitální měnu, je momentálně bezpochyby Charlie Lee. Ten se ovšem zbavil litecoinu, který sám založil. Lee tvrdí, že za jeho rozhodnutím není touha zbohatnout. Chce prý ukončit řeči o tom, že je ve střetu zájmů a že svými vyjádřeními manipuluje s kurzem. Nicméně je pravda, že litecoin prodal poté, co několik týdnů raketově rostl. Není ani překvapením, že po Leeho prodeji se hodnota litecoinu propadla.

3) Různé ceny

Bitcoin a další kryptoměny trpí dětskou nemocí, která brání vstupu bank a dalších institucionálních investorů na trh. Na každé z burz, které s bitcoinem a dalšími měnami obchodují, je jiný kurz. Pro tradiční investory je tak tvorba kurzu poměrně neprůhledná, a dokud tento problém nebude vyřešen, k jejich velkému vstupu na trh nedojde.

4) Severní Korea a Turecko

Jižní Korea zveřejnila, že vyšetřuje, zda za dubnovým útokem na burzu Youbit nestojí Severní Korea. Při hackerském útoku bylo ukradeno zhruba 4000 bitcoinů. To je při ještě nedávném kurzu 20.000 dolarů za jeden bitcoin zhruba 1,7 miliardy korun.

Stejně tak se ukázalo, že Severokorejci stojí pravděpodobně i za vyděračským virem WannaCry, který žádal po uživatelích platbu v bitcoinech. Aktivita Severokorejců ukazuje, že lze bitcoinovou infrastrukturu napadnout. Žádný ze států světa rovněž nemá zájem na tom, aby si KLDR financovala skrze bitcoin svůj jaderný program.

Dobré zprávy pro digitální měny nepřichází ani z Turecka, kde se tamní centrální banka bitcoinem už nějakou dobu zabývá a přistupuje k němu velmi negativně. Tamní vláda navíc občany vyzvala, aby se od kryptoměn drželi dále, a dá se říct, že je v podstatě zakázala. Nicméně to v současnosti není technicky příliš možné. Nedůvěřivě k bitcoinu přistupují i další státy včetně Číny, kde se nachází množství tzv. těžařských farem i poptávky po kryptoměně. Ovšem ani taková velmoc nebyla schopna bitcoin zlikvidovat.

5) Ripple

V posledních čtyřech dnech existuje jedna měna, která poměrně raketově roste. Jmenuje se Ripple a kupují jí zejména investoři z Jižní Koreje a Hong Kongu. Ripple z Asie rovněž vzešel, přičemž tamní obyvatelé k němu mají důvěru poté, co 61 asijských bank oznámilo, že spustí platební systém, který této kryptoměny využije.

O tom si zatím bitcoin může nechat zdát, protože jeho obrázek na veřejnosti není tak „čistý“. Na druhou stranu Ripple ukazuje, že kryptoměny budoucnost mají.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1