Blokáda Kataru dopadne také na Česko. Pocítí ji Škoda i lázně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blokáda Kataru dopadne také na Česko. Pocítí ji Škoda i lázně

Blokáda Kataru dopadne také na Česko. Pocítí ji Škoda i lázně

Důsledky diplomatické a obchodní blokády Kataru ze strany okolních arabských států mohou pocítit i některé české podniky. Ty do Kataru loni vyvezly zboží za zhruba 2,8 miliardy korun.

Podle ekonomického diplomata Jakuba Jaroše ovšem značná část českého zboží putuje reexportem přes další země Perského zálivu, hlavně přes Spojené arabské emiráty. „Odtamtud se teď zboží do Kataru kvůli embargu nedostane a vývozci musejí hledat alternativní cestu,“ podotýká Jaroš.

Blokáda ovlivní Škodu Auto, která je hlavním českým dodavatelem do Kataru. „Situaci pocítí tamní automobilový trh. Dodáváme tam ročně stovky vozů,“ potvrdil mluvčí automobilky Tomáš Kubík. Katar je pro značku lukrativní trh. Například různé modely Octavia se prodávají za šedesát tisíc až 120 tisíc katarských rijálů, v přepočtu 390 až 780 tisíc korun. V těchto dnech se přitom auta v Kataru prodávají více než ve zbytku roku, protože vrcholí postní měsíc ramadán, na nějž jsou navázány různé slevové a propagační akce.

 Celý článek si můžete přečíst na webu E15.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.