Bývalý zbrojař má novou misi: Rodí se holding CE Industries s mnohamiliardovým obratem | info.cz

Články odjinud

Bývalý zbrojař má novou misi: Rodí se holding CE Industries s mnohamiliardovým obratem

Podnikatel Jaroslav Strnad už sice není českým zbrojařským králem, protože předal řízení svých firem v portfoliu skupiny CSG synovi, ale do podnikatelského důchodu se rozhodně nechystá. Pořídil si novou "hračku", z níž chce vybudovat silnou strojírenskou skupinu. Stojí totiž nyní spolu dalšími dvěma členy představenstva Adamem Šotkem a Tomášem Schmiedem v čele nově vznikajícího holdingu Central European Industries (CE Industries). Společnost má v portfoliu staré i zcela nové firmy zabývající se energetickým strojírenstvím, inženýringem, odpadovým hospodářstvím a nákladní železniční dopravou. Plus coby doplňkovou část bude rozvíjet i reality development.

Název nově vznikající skupiny Central European Industries má být odkazem na náš region a také na celkové oborové zaměření. V rámci nového holdingu jsou firmy rozděleny do tří strategických skupin, přičemž asi třetinovou část struktury tvoří ty z někdejšího vítkovického holdingu.

Jde o strojírenské celky, kam spadají například Vítkovice Heavy Machinery, jež právě úspěšně ukončily reorganizaci. Mají měsíční kontraktaci za zhruba 200 milionů korun a aktuálně tu řeší proměnu výrobního portfolia. Z kusové výroby bez vlastního produktu a zaměření na těžké strojírenství firma zamíří právě k sériové výrobě vlastních produktů.

Do skupiny spadá také firma Noen, která dříve nebyla součástí vítkovického holdingu a specializuje se na povrchovou těžbu a techniku s ní související, nebo VTK Power Industry se zaměřením na komplexní dodávky pro jadernou a klasickou energetiku, spalovny, teplárny, vodní elektrárny či paroplynové zdroje. „Zde bude fungovat velmi úzká spolupráce se společností Chemcomex, včetně koordinace obchodních, projektových a konstrukčních aktivit,“ říká Adam Šotek z trojice členů představenstva.

Nově se bývalý zbrojař bude věnovat i realitnímu byznysu a železnici 

Druhou odnoží CE Industries je odpadové hospodářství. Do této části spadá především firma Zberné suroviny Žilina, jež také nikdy nebyla součástí „Vítkovic“, obdobně jako  další, česká společnost Likvidace odpadů. Mimo to je zde firma SPV Recycling CZ nakoupená ve Vítkovicích.

Třetí nohou, na níž bude holding stát, je nákladní železniční doprava. Tady je lídrem zkušená firma Vítkovická doprava. Ta již byla pod názvem Vítkovice Doprava součástí starých „Vítkovic“, ale nikdy nebyla na rozdíl od jiných vítkovických firem v insolvenci. Reálně jde nyní o třináctý největší subjekt v nákladní železniční dopravě v Česku. Vedle toho loni vznikla také firma Vítkovické železniční opravny, a.s., jež teď bude taky spadat pod CE Industry.

„Jako čtvrtá, podpůrná činnost se rozvíjí ještě reality development a počítá se i s dalšími akvizicemi, tak, aby to vrámci celé skupiny a jejímu směřování dávalo logický smysl,“ doplňuje říká Adam Šotek z představenstva společnosti CE Industries.

Celkový počet zaměstnanců ve skupině CE Industries je nyní zhruba 1800 lidí, čímž se skupina řadí k největším zaměstnavatelům v zemi a předpokládaný letošní obrat se má letos pohybovat okolo 5,6 miliardy korun.

Ač holding CE Industries a CSG spojuje osoba Jaroslava Strnada, jde podle Adama Šotka o dvě naprosto oddělené skupiny. „Jsou to odlišné struktury se vzájemnými obchody maximálně do jednoho procenta obratu. Což je dáno i tím, že jde o jiné obory, jimiž se zabývají, jiná je i obchodní politika, způsob financování či řízení. Tudíž neprobíhá žádná konsolidace, firmy obou holdingů jsou na sobě zcela nezávislé,“ popsal člen představenstva.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud