Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byznys za dvě miliardy korun. České firmy postaví v Íránu spalovnu odpadu

Byznys za dvě miliardy korun. České firmy postaví v Íránu spalovnu odpadu

České firmy postaví na severu Íránu spalovnu odpadu. Tuzemské dodávky mají mít hodnotu od 80 do 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu 2 až 2,5 miliardy korun. Spalovna bude kromě likvidace odpadů vyrábět elektřinu. Souhlas s vydáním licence na stavbu spalovny a dodávky energie už je podepsán, uvedl dnes zpravodajský server Euro.cz s odvoláním na člena zahraničního výboru Sněmovny Milana Šarapatku (Úsvit).

Dodavatelem spalovny je česká firma Bresson Energy na základě technologie vyvinuté bývalou společností ČKD Dukla. „Stejná technologie je instalována například ve spalovně Malešice,“ řekl Euru Šarapatka. Objem českých dodávek je do 2,5 miliardy korun, celková cena kontraktu je ale podle Šarapatky více než dvojnásobná.

Zařízení na energetické využití odpadu vyroste v íránské provincii Gilán. Spalovna bude vyrábět elektřinu o výkonu 20 megawattů. Denně má spálit na 350 tun odpadu. Návratnost investice očekávají autoři projektu v rozmezí 14 let, uvedl server.

Írán se dostal z ekonomické izolace loni v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program. České firmy uzavřely první kontrakty v Íránu ještě loni.

Například firma Energo-Pro dodá za 405 milionů korun dvě vodní turbíny pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin. Opavský výrobce důlních strojů Ostroj zase podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu za desítky milionů eur.

České firmy mají o vývoz do Íránu velký zájem. Loni odjelo do Íránu několik podnikatelských misí, Hospodářská komora připravuje na letošek další. CzechTrade také loni otevřel své zastoupení v Teheránu. Letos by měla na íránský trh vstoupit značka Škoda Auto. Český export do Íránu loni stoupl o 56 procent na 1,5 miliardy Kč.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link