Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CEFC oklikou navýšila svůj podíl v ČSA. Aerolinie ale neovládá, tvrdí Šimáně

CEFC oklikou navýšila svůj podíl v ČSA. Aerolinie ale neovládá, tvrdí Šimáně

Čínská skupina CEFC, jejíž předseda a poradce českého prezidenta Jie Ťien-ming je podle médií pravděpodobně vyšetřován kvůli korupci, vstoupila do Českých aerolinií ze dvou směrů – nejen přes Travel Service, ale i přes Canaria Travel. 

Od letošního února ČSA oficiálně vlastní z téměř 98% česká společnost Travel Service, ve které má čínská CEFC podíl pouze 49,92%. Jenže jak HlídacíPes.org zjistil při detailním zkoumání vlastnické struktury, čínská investiční skupina vstoupila do Travel Service ještě z jiné strany.

Dveře do největší české přepravní společnosti se CEFC otevřely prostřednictvím nákupu téměř polovičního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, která v Travel Service drží více než 27% podíl.

Pokud sečteme vlastnické podíly CEFC, kterými v ČSA disponuje prostřednictvím obou českých společností, vyšplhá se jejich hodnota na zhruba 63%. Z pouhého součtu však nelze přímo dovozovat, že by čínská skupina českou přepravní společnost ovládla. 

To říká i další z klíčových akcionářů Jiří Šimáně, spolumajitel finanční skupiny UNIMEX Group.

„Vstup CEFC do Canaria Travel nemá žádný dopad na Travel Service a ČSA,“ ujišťuje Šimáně. „CEFC je v Canaria Travel menšinový akcionář jako finanční investor, který nemá kontrolu nad fungováním a neovládá Canaria Travel. 

Zástupce CEFC v Česku, bývalý prezident ČSA Jaroslav Tvrdík, který českého přepravce v minulosti přivedl na pokraj bankrotu, odmítl transakci a motivaci vstupu čínské skupiny do ČSA a Canaria Travel komentovat – při žádosti o vyjádření telefon položil.

Podle ekonoma a bývalého předsedy dozorčí rady ČSA Martina Mejstříka nelze skutečně v praxi podíly z jednotlivých firem sčítat; čínská skupina by tedy neměla mít v aerolinkách pravomoci majoritního akcionáře.

Mejstřík nicméně připouští, že zmíněná akvizice nutí ke zvýšené pozornosti: „CEFC jsem nikdy nepovažoval za seriózní společnost a chápu, že tato transakce může vzbuzovat pochybnosti.” „Neumím si představit, že by se současný úspěšný management nyní začal chovat podle čínských pravidel. Bylo by to příliš riskantní,“ dodává Mejstřík.

Podle něj by případný majoritní vstup čínské (či jakékoliv jiné mimoevropské) skupiny mohl ohrozit licenci pro létání po Evropě. Podle pravidel EU totiž musí mít letecké společnosti křižující nebe nad starým kontinentem majoritního vlastníka z EU.

Toto pravidlo je v ČSA formálně splněno – firmu vlastní v první linii česká společnost Travel Service, v jejím pozadí ale nalezneme hned dvě čínské firmy ovládané neprůhlednou finanční skupinou CEFC, která se v současné době ocitla v dosud nevyjasněných problémech.

Nenápadná, ale klíčová transakce, která umožnila čínské skupině CEFC výrazněji vstoupit do největší dopravní společnosti u nás, se odehrála během loňského podzimu – právě v době, kdy byl poprvé veřejně oznámen záměr přepravní agentury Travel Service koupit většinový podíl v ČSA.

Tehdy v říjnu koupila CEFC Group (Europe) Company 49,99% podíl v české cestovní kanceláři Canaria Travel. Většina jednoho hlasu v této společnosti zůstala manželům Romanovi a Lence Vikovým, přičemž Vik drží zároveň také 11,2% podíl v Travel Service, kde působí jako generální ředitel.

Čínská CEFC už dříve v Travel Service vlastnila menšinový podíl, díky říjnové transakci se ale v součtu přehoupl nad polovinu.

K završení celé transakce pak došlo na konci února, kdy Travel Service dokončil s povolením antimonopolního úřadu plánovaný obchod a odkoupil 64% podíl v Českých aeroliniích od Korean Air a státní společnosti Prisko. Vzhledem k tomu, že již předtím držel 34 % akcií, svůj podíl v někdejším „národním leteckém dopravci“ tak navýšil na většinových 97,7 %.

Podle Šimáněho, jehož Unimex Group vlastní v Travel Service podíl 11,2%, by navzdory vstupu CEFC měl mít rozhodující slovo vždy faktický majoritní akcionář. „Chod Travel Service ani chod ČSA se vstupem nového menšinového akcionáře do Canaria Travel žádným způsobem nezměnil a ani složení managementu ČSA a Travel Service se nijak nezměnilo,“ podotýká Šimáně.

„Travel Service a potažmo ČSA, kde Travel Service vlastní 98%, je kontrolován a ovládán společností Unimex Group společně s Romanem Vikem,“ dodává Šimáně.

Primárním cílem vstupu čínské skupiny do sítě českých leteckých přepravců je podle Šimáněho především oblast investic do hotelových zařízení v zahraničí.

„CEFC se rozsáhle angažuje v cestovním ruchu a byla to pro nás logická investice,“ okomentoval důvody vstupu do Canaria Travel mluvčí čínské skupiny Pavel Bednář.

CEFC se v současné době potýká s řadou problémů. V čínských médiích se nedávno objevily informace o vyšetřování předsedy CEFC a poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga kvůli korupci. Podle agentury Reuters dokonce vedení CEFC převzala čínská státní agentura.

„Informace o tom, že byl předseda představenstva CEFC China zatčen, vyvrátila i paní velvyslankyně ČLR v ČR. Nemáme proto důvod tuto pomluvu dále komentovat,“ konstatoval mluvčí skupiny v Česku Pavel Bednář.

„Naše společnost je pod vlivem mediální kampaně řady nepravdivých informací a logicky každá takováto špinavá kampaň chod firmy ovlivňuje, věříme ale, že se to českých projektů nedotkne. Všechny firmy normálně dál fungují,“ vysvětluje Bednář.

Nicméně zástupce skupiny v Česku Jaroslav Tvrdík v Lidových novinách připustil, že ani on sám netuší, co se v centrále nyní děje a firma se podle něj potýká s reputačními i ekonomickými problémy.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. Info.cz ho přebírá se souhlasem redakce.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1