Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cena ropy šla nahoru skoro o desetinu, pomohla dohoda kartelu OPEC

Cena ropy šla nahoru skoro o desetinu, pomohla dohoda kartelu OPEC

Ceny ropy na světových trzích dnes prudce vzrostly, připsaly si téměř deset procent. Reagovaly tak na dohodu o omezení těžby, kterou ve Vídni dojednali představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a která má snížit převis nabídky nad poptávkou. Podle analytiků je ale prostor pro další růst cen již omezený, navíc stále panují pochybnosti ohledně dodržování dohody. 

Cena severomořské ropy Brent uzavřela dnešní obchodování růstem o 8,8 procenta na 50,47 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila dokonce o 9,6 procenta a uzavřela na 49,44 USD za barel.

Zástupci OPEC se ve Vídni dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně. Jde o první omezení produkce kartelu od roku 2008. Poprvé za 15 let se navíc ke snížení těžby hodlá připojit i Rusko, které není členem OPEC. „Otázkou zůstává stupeň dodržování dohody,“ upozornil však analytik Gareth Lewis-Davies z banky BNP Paribas.

Rusko podle svého ministra energetiky Alexandra Novaka hodlá v první polovině roku 2017 postupně snížit těžbu až o 300 tisíc barelů denně. Ke snížení těžby by se mohly připojit i další země mimo OPEC. Kartel hodlá s nečlenskými těžařskými zeměmi jednat 9. prosince.

„Cena ropy se zvýšila, protože OPEC se konečně pustil do omezování produkce,“ uvedl analytik Viktor Nossek ze společnosti Wisdomtree. „Očekáváme ale, že růst bude jen krátkodobý, proto vyšší ceny zřejmě povedou k růstu těžby v USA,“ dodal.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1