Češi budou vyvážet know-how značení turistických stezek. Do Brazílie, Albánie či Gruzie | info.cz

Články odjinud

Češi budou vyvážet know-how značení turistických stezek. Do Brazílie, Albánie či Gruzie

Tuzemský systém turistických značek patří k nejlepším na světě. Tohle know-how Češi začali „vyvážet“. Objednávka na vyznačení stezek podle české normy přišla až z Brazílie, v horách Albánie a Gruzie Češi v podstatě pokládají základ turistického průmyslu. V létě vyrazí do světa stovky značkařů.

Jednou z nejúspěšnějších českých značek je… česká značka. Málokterý stát má tak dlouho budovanou a tak hustou síť značených turistických stezek. První vznikla už v roce 1884 v Beskydech na hoře Radhošť. Dnes přesahuje celková délka značených pěších tras v České republice 42 tisíc kilometrů. Pro srovnání třeba větší Maďarsko jich má 11 tisíc, Bulharsko jen šest tisíc, Nizozemsko pět tisíc.

Češi v poslední době začali systém značení exportovat i do zemí, kde dosud turistické stezky chyběly téměř úplně. Regionem, kde pomáhají Češi budovat základy turistické infrastruktury skoro od nuly, je Tušsko v Gruzii. Pro odlehlou oblast pohoří Kavkaz je přilákání turistů v podstatě poslední šancí na prosperitu.

Česká rozvojová agentura vede v Tušsku několikaletý projekt, který má rozpočet pět milionů korun a který bude vrcholit letos. Češi mimo jiné dodali místním lidem solární panely na střechy domů. „Usnadnily život 200 tušským domácnostem a šesti veřejným institucím. Dostupnost elektřiny zamezila odlivu obyvatel z oblasti, která byla zejména v zimě téměř odříznutá od zbytku země,“ uvádí Jan Černík, který se na projektu podílí a v současnosti působí na českém zastupitelském úřadě v Tbilisi.

Letos pojede do Tušska dalších 20 dobrovolníků pokračovat ve značení nových turistických tras a v opravě tamějšího hradu Keselo. Čeští experti také vytvořili podrobnou mapu regionu včetně vyznačení nových stezek. „Zkušenost s turistickým značením v ČR je považována za nejspolehlivější a nejpropracovanější nejen v Evropě, ale i globálně, což se potvrdilo i v Tušsku,“ říká Michael Hošek z evropské asociace chráněných území Europarc Federation.

Pokračovat ve čtení článku na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud