Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi můžou za peníze půjčovat svá auta. Vše obstará aplikace, kterou představil Leo Express

Češi můžou za peníze půjčovat svá auta. Vše obstará aplikace, kterou představil Leo Express

Auto, kterým zrovna nejezdíte, vám může vydělávat peníze. Umožňuje to nová služba SmileCar, ve které Češi za poplatek můžou pronajímat své vozy, anebo si je naopak od někoho vypůjčit. Místo půjčovny vše obstará jednoduchá aplikace na mobilním telefonu. Projekt vznikl v dopravní firmě Leo Express, která se dosud zaměřovala na železniční a autobusovou dopravu.

„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých třiadvacet hodin někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven,“ poznamenal spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti SmileCar Jan Charouz.

Dodal přitom, že nová služba na sdílení aut na rozdíl od konkurence na silnice nepřivádí jiná auta, ale využívá vozy, které už lidi vlastní. Majitelé si v aplikaci na mobilní telefonu s operačním systémem iOS nebo Android vytvoří profil, ve kterém kromě informaci o autě vyplní, kdy je vůz volný a kdy si ho někdo jiný může vypůjčit.

720p 360p 240p
Češi si teď budou moct navzájem půjčovat auta.

Oproti konvenční autopůjčovně, kde trvá půjčení auta kolem 40 minut, jste pomocí aplikace SmileCar na cestě již za několik minut. Služba je k dispozici 24h / 7 dnů v týdnu a bude fungovat nejenom ve městech a kolem letišť, ale i v regionech,“ upozornil na hlavní výhodu generální ředitel LEO Express Peter Köhler. Firma počítá s tím, že službu využijí i lidé, kteří se někam přepraví jejími vlaky nebo autobusy.

Součástí pronájmu je i pojištění, na kterém se SmileCarem spolupracuje ČSOB Pojišťovna. Lidé se proto nemusejí bát složitých sporů, pokud by se půjčenému autu něco stalo. Zároveň budou půjčený vůz moci neustále sledovat. Majitelé aut a jejich zákazníci se také budou moc navzájem hodnotit jako v oblíbené službě Airbnb pro pronajímání bytů nebo pokojů turistům.

V současnosti svá auta nabízí asi 50 uživatelů, hlavně v Praze. Do konce roku chce ale SmilerCar být jedničkou na trhu. V Česku má několik konkurentů, třeba službu HoppyCar.