Češi popírají trend. Kouření jim chutná, kutnohorský Philip Morris zvýšil zisk o čtvrtinu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi popírají trend. Kouření jim chutná, kutnohorský Philip Morris zvýšil zisk o čtvrtinu

Co se týče kuřáckých statistik, jako bychom do vyspělého světa ani nechtěli patřit. Zatímco v západní Evropě a Spojených státech je jasně patrný trend odklonu od tabákových výrobků, Česko se nemůže rozhodnout, zda chce, či nechce kouřit. „Jsme v tomto ohledu skutečně výjimkou z jasného trendu,“ říká pro INFO.CZ národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ta zpráva v úterý ráno zaskočila snad všechny analytiky. Jeden z největších tuzemských tabákových výrobců Philip Morris ohlásil čtvrtinový růst zisku na 3,5 miliardy korun. Odborníci přitom čekali zvýšení jen asi o 0,6 procenta na 2,8 miliardy.

Lepších výsledků se firmě podařilo dosáhnout zejména díky růstu cen, který dokázal vykompenzovat asi čtyřprocentní pokles prodaného objemu cigaret. „Společnosti se podařilo navýšit ceny a tím docílit lepších výnosů, zároveň se rozjíždí prodej nové technologie IQOS, což vše předznamenává i nadále úspěšné pokračování výhledů společnosti do budoucna,“ analyzoval výsledek hospodaření společnosti Jiří Kostka z Komerční banky.

Jenže výrazný růst zisku i tržeb české pobočky jednoho z největších světových tabákových producentů ukazuje na smutný paradox toho, že zatímco ve vyspělých státech již mnoho let existuje jasný trend odklonu od tabáku, Češi jakoby se stále nemohli rozhodnout, kterým směrem se vydat.

Podle statistik Státního zdravotního úřadu došlo v roce 2016 k růstu kuřáků v Česku o 4,5 procentního bodu na 28,6 procenta. V posledních pěti letech se podíl kuřácké populace střídavě snižoval a zvyšoval a nemohl najít jasný trend.

„Jsme skutečně taková výjimka z trendu, na Západě je totiž odklon od tabáku zcela zřetelný,“ říká pro INFO.CZ Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor. „Ale ono se není moc čemu divit. Cigarety jsou u nás stále jedny z nejlevnějších v Evropě.“

1080p 720p 360p
Na kokainu jsou i čeští politici, alkohol a cigarety musí být luxus, vysvětloval Vobořil před časem v pořadu Štrunc!

Právě cenotvorba a případné zvýšení spotřební daně je podle Vobořila jednou z možností, jak počet uživatelů této drogy v Česku snížit. „Dále je třeba samozřejmě zvyšovat vzdělanost veřejnosti a je třeba i politická vůle k prosazování protikuřáckých opatření,“ dodává Vobořil. „Je sice pěkné, že jsme v tomto ohledu poměrně liberální, ale pak se nemůžeme divit, že u nás na následky kouření ročně zemře přes 15 tisíc lidí.“

Tabákové společnosti si odklon vyspělých zemí od tabákových výrobků dobře uvědomují, a proto v poslední době přicházejí s novými variantami výrobků. „Firmy si všimly, že západní demokracie regulacemi vytlačují tabákové výrobky na okraj společnosti, a začaly na tento trend reagovat,“ komentuje Vobořil nástup bezdýmných cigaret jako je IQOS. 

„Já jsem v tomto ohledu poměrně radikální. Myslím, že je třeba zastávat politiku minimalizace škod a tyto výrobky podporuji. Ona představa, že budeme mít stát bez kuřáků, je bláhová a tyto výrobky alespoň podle mnoha studií škodí méně, než klasicky spalovaný tabák,“ tvrdí Vobořil.

Zatímco na Evropu, Japonsko a Spojené státy tak v posledních letech míří bezdýmný tabák zabalený do nových technologií, na Afriku, Blízký východ, Asii a Jižní Ameriku spouští tyto firmy tabákovou ofenzivu. Při ní často využívají výhrůžky, zastrašování a i korupční prostředí, které v těchto zemích často panuje.

V roce 2016 na světě na následky kouření zemřelo přes sedm milionů lidí, 884 tisíc z nich skonalo na následky pasivního kouření.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.