Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi popírají trend. Kouření jim chutná, kutnohorský Philip Morris zvýšil zisk o čtvrtinu

Co se týče kuřáckých statistik, jako bychom do vyspělého světa ani nechtěli patřit. Zatímco v západní Evropě a Spojených státech je jasně patrný trend odklonu od tabákových výrobků, Česko se nemůže rozhodnout, zda chce, či nechce kouřit. „Jsme v tomto ohledu skutečně výjimkou z jasného trendu,“ říká pro INFO.CZ národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ta zpráva v úterý ráno zaskočila snad všechny analytiky. Jeden z největších tuzemských tabákových výrobců Philip Morris ohlásil čtvrtinový růst zisku na 3,5 miliardy korun. Odborníci přitom čekali zvýšení jen asi o 0,6 procenta na 2,8 miliardy.

Lepších výsledků se firmě podařilo dosáhnout zejména díky růstu cen, který dokázal vykompenzovat asi čtyřprocentní pokles prodaného objemu cigaret. „Společnosti se podařilo navýšit ceny a tím docílit lepších výnosů, zároveň se rozjíždí prodej nové technologie IQOS, což vše předznamenává i nadále úspěšné pokračování výhledů společnosti do budoucna,“ analyzoval výsledek hospodaření společnosti Jiří Kostka z Komerční banky.

Jenže výrazný růst zisku i tržeb české pobočky jednoho z největších světových tabákových producentů ukazuje na smutný paradox toho, že zatímco ve vyspělých státech již mnoho let existuje jasný trend odklonu od tabáku, Češi jakoby se stále nemohli rozhodnout, kterým směrem se vydat.

Podle statistik Státního zdravotního úřadu došlo v roce 2016 k růstu kuřáků v Česku o 4,5 procentního bodu na 28,6 procenta. V posledních pěti letech se podíl kuřácké populace střídavě snižoval a zvyšoval a nemohl najít jasný trend.

„Jsme skutečně taková výjimka z trendu, na Západě je totiž odklon od tabáku zcela zřetelný,“ říká pro INFO.CZ Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor. „Ale ono se není moc čemu divit. Cigarety jsou u nás stále jedny z nejlevnějších v Evropě.“

1080p 720p 360p
Na kokainu jsou i čeští politici, alkohol a cigarety musí být luxus, vysvětloval Vobořil před časem v pořadu Štrunc!

Právě cenotvorba a případné zvýšení spotřební daně je podle Vobořila jednou z možností, jak počet uživatelů této drogy v Česku snížit. „Dále je třeba samozřejmě zvyšovat vzdělanost veřejnosti a je třeba i politická vůle k prosazování protikuřáckých opatření,“ dodává Vobořil. „Je sice pěkné, že jsme v tomto ohledu poměrně liberální, ale pak se nemůžeme divit, že u nás na následky kouření ročně zemře přes 15 tisíc lidí.“

Tabákové společnosti si odklon vyspělých zemí od tabákových výrobků dobře uvědomují, a proto v poslední době přicházejí s novými variantami výrobků. „Firmy si všimly, že západní demokracie regulacemi vytlačují tabákové výrobky na okraj společnosti, a začaly na tento trend reagovat,“ komentuje Vobořil nástup bezdýmných cigaret jako je IQOS. 

„Já jsem v tomto ohledu poměrně radikální. Myslím, že je třeba zastávat politiku minimalizace škod a tyto výrobky podporuji. Ona představa, že budeme mít stát bez kuřáků, je bláhová a tyto výrobky alespoň podle mnoha studií škodí méně, než klasicky spalovaný tabák,“ tvrdí Vobořil.

Zatímco na Evropu, Japonsko a Spojené státy tak v posledních letech míří bezdýmný tabák zabalený do nových technologií, na Afriku, Blízký východ, Asii a Jižní Ameriku spouští tyto firmy tabákovou ofenzivu. Při ní často využívají výhrůžky, zastrašování a i korupční prostředí, které v těchto zemích často panuje.

V roce 2016 na světě na následky kouření zemřelo přes sedm milionů lidí, 884 tisíc z nich skonalo na následky pasivního kouření.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1