Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká firma Silon chce investovat 20 milionů korun do nového závodu v USA

Česká firma Silon chce investovat 20 milionů korun do nového závodu v USA

Firma Silon, jediný český výrobce polyesterových stříží a technických polotovarů pro klíčová průmyslová odvětví, chce investovat do nového závodu v USA 20 milionů dolarů (asi 441,6 milionu Kč). Do továrny, kterou ve státu Georgia otevřela v dubnu, zatím investovala polovinu z této částky. V provozu je nyní jedna linka s roční výrobní kapacitou 7000 tun. Vzniklo 20 pracovních míst.

Nová továrna v Peachtree City u Atlanty vyrábí technické kompaundy pro automobilový průmysl a stavebnictví. Kompaundy jsou polotovary do plastikářského průmyslu, pro výrobu vodovodních a topenářských trubek, kabelů, dílů pro auta nebo domácích spotřebičů. Skupina Silon má 600 zaměstnanců, v ČR asi 550 lidí. Ročně zpracuje miliardu PET lahví, dováží je z celé Evropy.

První linka vyrobí ročně asi 7000 tun technických kompaundů. Silon chce investovat dalších deset milionů dolarů do nových výrobních linek a vytvořit do roku 2022 dalších 30 pracovních míst. Budova pojme až čtyři výrobní linky, kromě nynější ještě další dvě standardní a jednu menší.

„Silon správně rozhodl, že otevře v USA nové výrobní místo. Jsme tak o krok blíž americkým zákazníkům a budeme moci lépe reagovat na jejich potřeby. Linka na kompaundy vyrábí pro náš americký a jihoamerický trh,“ uvedl ředitel americké pobočky Silonu Wolfgang Riediger.

Areál v Peachtree City zabírá 21 akrů (asi 8,5 hektaru). Pro Silon je důležité, že produkty může nabízet přímo na americkém trhu, který je v kompaundech pro firmu druhým největším po jejím domovském trhu v Evropě. „V současnosti už nelze plnit požadavky našich zákazníků jen z České republiky. Naši zákazníci očekávají, že jim budeme k dispozici tam, kde to vyžadují a že je budeme následovat po celém světě,“ uvedl Morawitz.

Firma Silon měla loni konsolidované tržby 4,1 miliardy Kč, meziročně téměř o pět procent vyšší. Provozní zisk klesl o 59 procent na 87,8 milionu. Firma loni prodala 105.000 tun výrobků, poprvé víc než 100.000 tun, meziroční růst je o 7300 tun. Od roku 2002 dělá polyesterová vlákna výhradně z recyklovaných PET lahví. Vlákna se používají hlavně v automobilovém průmyslu, netkané textilie v jednorázových nemocničních oděvech, dámských hygienických potřebách či plenách.

Silon patří v Evropě mezi pět největších výrobců PES stříží a polotovarů. Jeho výrobky jsou třeba ve vozech Porsche i na fotbalovém stadionu Bayernu Mnichov. Polovina produkce jde do automobilového průmyslu. Firma zpracuje ročně miliardu PET lahví. Za rok Silon vyrobí 100.000 tun materiálu. Polovinu produkce tvoří vlákna, druhou část kompaundy. Většina výrobků jde na export do více než 30 zemí.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1