Česká firma Silon chce investovat 20 milionů korun do nového závodu v USA | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká firma Silon chce investovat 20 milionů korun do nového závodu v USA

Česká firma Silon chce investovat 20 milionů korun do nového závodu v USA

Firma Silon, jediný český výrobce polyesterových stříží a technických polotovarů pro klíčová průmyslová odvětví, chce investovat do nového závodu v USA 20 milionů dolarů (asi 441,6 milionu Kč). Do továrny, kterou ve státu Georgia otevřela v dubnu, zatím investovala polovinu z této částky. V provozu je nyní jedna linka s roční výrobní kapacitou 7000 tun. Vzniklo 20 pracovních míst.

Nová továrna v Peachtree City u Atlanty vyrábí technické kompaundy pro automobilový průmysl a stavebnictví. Kompaundy jsou polotovary do plastikářského průmyslu, pro výrobu vodovodních a topenářských trubek, kabelů, dílů pro auta nebo domácích spotřebičů. Skupina Silon má 600 zaměstnanců, v ČR asi 550 lidí. Ročně zpracuje miliardu PET lahví, dováží je z celé Evropy.

První linka vyrobí ročně asi 7000 tun technických kompaundů. Silon chce investovat dalších deset milionů dolarů do nových výrobních linek a vytvořit do roku 2022 dalších 30 pracovních míst. Budova pojme až čtyři výrobní linky, kromě nynější ještě další dvě standardní a jednu menší.

„Silon správně rozhodl, že otevře v USA nové výrobní místo. Jsme tak o krok blíž americkým zákazníkům a budeme moci lépe reagovat na jejich potřeby. Linka na kompaundy vyrábí pro náš americký a jihoamerický trh,“ uvedl ředitel americké pobočky Silonu Wolfgang Riediger.

Areál v Peachtree City zabírá 21 akrů (asi 8,5 hektaru). Pro Silon je důležité, že produkty může nabízet přímo na americkém trhu, který je v kompaundech pro firmu druhým největším po jejím domovském trhu v Evropě. „V současnosti už nelze plnit požadavky našich zákazníků jen z České republiky. Naši zákazníci očekávají, že jim budeme k dispozici tam, kde to vyžadují a že je budeme následovat po celém světě,“ uvedl Morawitz.

Firma Silon měla loni konsolidované tržby 4,1 miliardy Kč, meziročně téměř o pět procent vyšší. Provozní zisk klesl o 59 procent na 87,8 milionu. Firma loni prodala 105.000 tun výrobků, poprvé víc než 100.000 tun, meziroční růst je o 7300 tun. Od roku 2002 dělá polyesterová vlákna výhradně z recyklovaných PET lahví. Vlákna se používají hlavně v automobilovém průmyslu, netkané textilie v jednorázových nemocničních oděvech, dámských hygienických potřebách či plenách.

Silon patří v Evropě mezi pět největších výrobců PES stříží a polotovarů. Jeho výrobky jsou třeba ve vozech Porsche i na fotbalovém stadionu Bayernu Mnichov. Polovina produkce jde do automobilového průmyslu. Firma zpracuje ročně miliardu PET lahví. Za rok Silon vyrobí 100.000 tun materiálu. Polovinu produkce tvoří vlákna, druhou část kompaundy. Většina výrobků jde na export do více než 30 zemí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.