Češka v Silicon Valley: Postavení žen se nelepší. Manažeři jim nevěří, sami se chovají jako hysterky | info.cz

Články odjinud

Češka v Silicon Valley: Postavení žen se nelepší. Manažeři jim nevěří, sami se chovají jako hysterky

Západní společnosti se zaštiťují snahou o společenský pokrok a boření tabu, jenže zejména v podnikové sféře mnohá klišé o postavení žen přetrvávají. Na to upozorňuje Kate Bunina, původem z Ruska, která žila v Česku od šesti let a získala zdejší občanství. Nyní jí je čtyřiadvacet a v San Francisku řídí pobočku českého technologického studia U+. Přestože ona sama by mohla být důkazem, že v IT sektoru mají ženy stále větší slovo, skutečnost je podle ní odlišná.

Hovoříte o těžké situaci žen v IT, z jakých dat konkrétně vycházíte?

Společnosti vedené nebo spoluvedené ženami si většinou vedou lépe a vydělávají více, bohužel ale zatím nemají důvěru investorů z řad mužů.

To potvrzují i čísla z minulého roku, kdy investoři ze sektoru rizikového kapitálu investovali do firem vedených ženami pouze 1,46 miliard dolarů. Naproti tomu firmy vedené muži získaly investice ve výši 58,2 miliard.

Čím si nedůvěru vůči manažerkám a vývojářkám v IT vysvětlujete?

To je klasika. Investoři a zaměstnavatelé se obávají, že manažerka zrovna v důležitém období rozvoje firmy otěhotní nebo její rozhodování budou příliš ovlivňovat emoce, které do byznysu takzvaně nepatří.

Tohle je ale úplně zcestné, emoční inteligence, kterou většina žen disponuje, například velmi často pomáhá v navázání a udržování vztahu s klientem. Naopak mužů “hysterek” je ve vedoucích pozicích víc než dost.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Je situace žen všude stejná, nebo existují rozdíly v přístupu?

Nejedná se pouze o fenomén šířící se v Silicon Valley nebo v celých USA. Platí to i pro zbytek světa. Stále se totiž snižuje procento žen ve vedoucích pozicích v nově vznikajících firmách.

Článek pokračuje na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud