Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České akcie zřejmě čeká dobrý rok. Do kterých by dali peníze experti?

České akcie zřejmě čeká dobrý rok. Do kterých by dali peníze experti?

Majitelé českých akcií se letos můžou těšit na úspěšný rok. Jejich zisky podpoří podle expertů vyplácené dividendy. Růst ceny očekávají zejména u akcií ČEZ a Monety, naopak opatrní by byli v případě nákupu akcií Kofoly a Philip Morris ČR.

Tuzemské akcie loni ztratily podle indexu PX čtyři procenta, index končil rok na 918 bodech. V pátek byl u 930 bodů. Při zohlednění výplaty dividend v průběhu roku ale byla pražská burza minulý rok v mírném zisku.

„Očekáváme, že index PX v letošním roce vzroste přibližně o osm procent (včetně dividend) do blízkosti hranice 1000 bodů,“ řekl analytik České spořitelny Petr Bártek. Růst by měly podporovat podle něj hlavně zlepšující se výhled inflace a dluhopisových výnosů a rostoucí produkce společnosti ČEZ po loňských dlouhých odstávkách jaderných elektráren.

Také analytik J&T Banky Milan Vaníček je pro letošní rok ve výhledu domácích akcií pozitivní. „Domnívám se, že česká ekonomika je dobře rozběhnutá a že mají tuzemské tituly co investorům nabídnout,“ uvedl. Velký otazník je podle něj Česká národní banka, která může výrazněji ovlivnit domácí měnu, což je nutné brát v potaz z pohledu zahraničních investorů.

Naopak ředitel finančních trhů banky Creditas Roman Koděra se domnívá, že výkonnost domácího indexu zůstane podobná loňskému roku, kdy jej zakončil ztrátou. Důležité je však podle něj upozornit na to, že tato výkonnost neodráží plně vyplacené dividendy. Domácí burza je investory více vyhledávána pro svůj dividendový výnos než pro samotný růst cen akcií, dodal.

V případě udržení cen ropy nad 50 dolary za barel by se z pohledu dividendy měly podle Koděry stát favoritem akcie ČEZ. Osobně dále vnímá jako zajímavou investici akcie O2 a Moneta. První z důvodu dobré výkonnosti ekonomiky a solidním výsledkům společnosti, které s kombinací zajímavé dividendy přinášejí dlouhodobé zhodnocení vložených peněz. Ta druhá z důvodu, že mimo zajímavý dividendový výnos jde o společnost s větší tržní kapitalizací, která však aktuálně nemá majoritního akcionáře. V případě, že by se někdo pokusil o získání majority, tak předpokládá růst cen akcií.

Vaníček nejvíce věří Monetě. Je to podle něj firma, která nabízí vysokou dividendu. Navíc jde o relativně nový titul na pražské burze, což může znamenat, že jej ještě ne všichni investoři objevili. Naopak stále opatrný by byl v případě Kofoly, kde situace spojená s likviditou stále znemožňuje aktivní obchodování.

Nejvyšší potenciál růstu okolo 30 procent vidí Bártek u akcií Fortuny. Tato sázková kancelář je podle něj sázkou na růst regulovaného sázkového trhu na úkor nelegálního. Za stále zajímavé považuje akcie likérky Stock Spirits. Naopak čistě dividendové tituly jako Philip Morris ČR, Pegas či po nedávném nárůstu O2 CR již letos tolik nepotáhnou. U Philip Morris ČR je rizikem také nadcházející zákaz kouření v restauracích, podotkl.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744