České firmy se z daňových rájů vrací do vlasti. Na jejich virtuální byznys je víc vidět | info.cz

Články odjinud

České firmy se z daňových rájů vrací do vlasti. Na jejich virtuální byznys je víc vidět

Daňové ráje začínají být pro české firmy drahé a tuzemští byznysmeni stále častěji volí před složitým a nákladným řízením svých daní přes exotické destinace návrat domů. Domácí firmy tak po letech přepisují adresy svých sídel zpátky do Česka, důvodem jsou podle odborníků nové nástroje finanční správy v boji s daňovými hříšníky, počínaje kontrolním hlášením. České berňáky se prý navíc s hlášením teprve učí pracovat a tlak na firmy danící v rájích má ještě dále zesílit.

„Díky kontrolnímu hlášení je pro úředníky čitelný každý jednotlivý obchodní vztah. To znamená, že mohou vidět, jak některé obchodní transakce směřují do daňových rájů. Podle všech dostupných informací ale zatím daňová správa nevyužívá plný potenciál tohoto mocného nástroje. Kdy se jej však naučí užívat v plné síle, je spíš otázka času,“ uvádí Richard Švejda z poradenské společnosti BDO.

Obdobně i skrýt vlastnickou strukturu před úřady je podle něho o poznání složitější než dříve. „Všechny státy světa jsou pod tvrdým mezinárodním tlakem přinuceny sdílet informace o vlastnících, odtajňovat finanční transakce a spolupracovat na automatické výměně dat,“ dodává Švejda.

Podle statistik poradenské firmy Bisnode jen během prvního čtvrtletí letošního roku klesl počet domácích společností s vlastníkem se sídlem v daňovém ráji o 40 na celkových 13 145.

Více na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud