Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko se chce účastnit jednání zemí, které platí eurem. Podle ekonomů je to dobře

Česko se chce účastnit jednání zemí, které platí eurem. Podle ekonomů je to dobře

Pozorovatelský status při jednáních zemí s eurem, který by česká vláda do budoucna ráda získala pro svého ministra financí, je výhodný a zároveň představuje signál, že se Česko chce více připoutat k eurozóně. V žádném případě ale neznamená, že by se země přiblížila přijetí společné evropské měny. „Jsou to otevřené dveře,“ shodují se ekonomové, které redakce INFO.CZ požádala o názor. 

„Pozorovatelským statusem při jednáních euroskupiny nemůžeme nic ztratit, pouze získat,“ myslí si hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Česko, které není členem eurozóny a tím pádem se neúčastní setkání ministrů financí zasedajících v euroskupině, si tím v první řadě zajistí informace z jednání o budoucnosti společné měny přímo „od zdroje“. „Eurozóna je nejdůležitějším obchodním partnerem ČR ze všech světových ekonomických celků a od jejího hospodářského zdraví je odvislá i kondice tuzemské ekonomiky,“ vysvětluje ekonom.

S jeho slovy souhlasí analytik David Marek ze společnosti Deloitte. „Vždy je lepší mít více informací a podle toho reagovat. Zároveň jde o určitý symbolický krok. Česká republika tímto rozhodnutím nevstupuje do eurozóny, nechává si však otevřené dveře k rozhodnutí připojit se někdy v budoucnosti,“ řekl ČTK.

O nové diplomatické iniciativě, kterou připravuje kabinet premiéra Bohuslava Sobotky, informoval na začátku týdne Respekt. Vláda nyní podle informací redakce zkoumá, jak se k jejímu požadavku postaví země eurozóny a také zda nenajde vhodné spojence mezi státy, které zatím společnou evropskou měnu nepřijaly. Jedná se o Dánsko a Švédsko.

Premiér Sobotka včera uvedl, že myšlenku stát se pozorovatelskou zemí při jednáních eurozóny, kam se nyní naši diplomaté nedostanou, považuje za dobrý nápad. Podle premiéra jde o „nástroj, který by kromě jiného mohl sloužit ke zvýšení důvěry mezi členskými a nečlenskými státy eurozóny a posílit soudržnost celé Evropské unie“.

To si myslí i ekonom a vydavatel serveru EurActiv.cz Jan Vitásek. „Jde jistě o dobrý signál a snahu politicky se přihlásit k ´jádru´ eurozóny,“ řekl redakci. Zdůraznil ale, že Sobotkův kabinet jej vysílá až v samém závěru svého mandátu. „Bude záležet především na následující vládě, jestli bude mít odvahu jít ještě o krok dál a začne usilovat o plnohodnotné členství v eurozóně.“

Češi se k přijetí eura dosud stavěli skepticky. Podle jednoho z posledních průzkumů veřejného mínění CVVM se pro přijetí eura vyslovilo 21 procent veřejnosti. K zavedení společné měny se ostýchavě staví i drtivá většina českých politiků.

S možným pozorovatelským statusem počítá schválená rámcová pozice k prohlubování hospodářské a měnové unie, kterou vláda přijala ke konci července. Jak včera novinářům potvrdil premiér Sobotka, finální rozhodnutí o podání žádosti ale ještě nepadlo.

Co je euroskupina?
Euroskupina je neformálním orgánem, v jehož rámci ministři členských států eurozóny jednají o záležitostech týkajících se jejich společných odpovědností souvisejících s eurem. Euroskupina obvykle zasedá jednou měsíčně, a to v předvečer Rady pro hospodářské a finanční záležitosti. První neformální zasedání ministrů financí zemí eurozóny se uskutečnilo dne 4. června 1998 v Château de Senningen v Lucembursku.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link