Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko už dávno není montovna, říká výrobce automatických linek pro automobilky

Česko už dávno není montovna, říká výrobce automatických linek pro automobilky

Společnost Deimos se proslavila instalací pohyblivé sochy Franze Kafky od Davida Černého u obchodního centra Quadrio. Hlavní byznys firmy investora Jana Kislingera přitom spočívá ve výrobě automatizované techniky, která automobilkám pomáhá snižovat závislost na lidské práci.

Většinu odbytu máte v autoprůmyslu. Není riskantní vsázet na jedno odvětví?

Poptávka z automobilového průmyslu je velmi silná, takže na našem zaměření nehodláme nic měnit. Nevnímáme to navíc jako krátkodobý stav, ale jako trend. Navíc si myslím, že dodavatelé automatizace nebudou kopírovat cyklus samotných automobilek. Protože i když automobilkám bude klesat objem výroby, tak je to bude nutit zvyšovat produktivitu.

Jak bude takové zvyšování produktivity vypadat?

Zvyšování produktivity lidé často nechápou a tvrdí, že už tak pracují hodně. Je tím však myšleno jen to, že práce je neefektivní a používá špatnou technologii. Ve společnosti OK Navy, kterou jsme loni převzali, jsme díky novým technologiím a lepším strojům dokázali některé operace zrychlit desetkrát. Člověk u stroje tam přitom pracuje stejně.

Ovlivní rozšiřování automatizace tlak na zvyšování mezd?

Speciálně v České republice platí, že tlak na mzdy je výrazný, zvláště v dělnických profesích. To je další faktor, který nutí všechny zvyšovat produktivitu. Kdo to neudělá, bude během krátké doby nekonkurenceschopný. Manažeři si jsou toho vědomí, takže do automatizace investují.

Pokračovat ve čtení článku zde.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1